Világbajnok ökoshopper könyvtáska karácsonyra fillérekből
A bevásárlótáska több, mint egy darab textil. Sokat mesél rólunk, a világhoz és nem utolsósorban a környezetünkhöz való viszonyunkról. Többféleképpen is nemet mondhatunk a bennünket ellepő műanyagokra: Pauline Holseeltől például megtanulhatjuk, hogy készíthetünk egyedi és stílusos könyvtáskát a plasztikzacskók helyett.
A 21. század fogyasztói kultúrájában valahogy észrevétlenül is megszoktuk, hogy minden eldobható, lecserélhető, helyettesíthető. Ez a felfogás azonban nemcsak a környezetünknek tesz nagyon rosszat, de formálja a világról alkotott képünket is. Szerencsére vannak olyan alkotók, akik újra és újra figyelmeztetnek bennünket a túlzott és fékek nélküli fogyasztás negatív hatásaira azáltal, hogy időtálló, maradandó értékeket képviselnek és közvetítenek. Pauline Holseel is ilyen.
Könyvtáskái visszacsempészik az időtálló tárgyak eleganciáját a mindennapjainkba – ráadásul ha egy ilyen shopper bag bújik meg a táskánkban, nemcsak egyediek lehetünk, de a lépten-nyomon szembejövő műanyag zacskókra és szatyrokra is nemet mondhatunk.
Karácsonyi ajándéknak is remek választás, egy kis türelem és kézügyesség kell csupán az elkészítéséhez. No meg egy kis fantázia.

Első lépés: a táska
Mindenekelőtt szükségünk lesz egy táskára. Ha éppen akad otthon egy minta nélküli, egyszínű (lehetőleg natúr) vászontáska, a célnak az is tökéletesen megfelel. Ha nem, vásárolhatunk is egyet, vagy ha úgy tartja kedvünk, megvarrhatjuk mi magunk. Félméternyi molinóvászonból (kb. 3-400 Ft) már egy kényelmesen megpakolható táskát készíthetünk.
Második lépés: a felirat
Feldobhatjuk a táskánkat egy izgalmas felirattal, egy mondattal, amivel azonosulni tudunk, ami sokat jelent a számunkra. Ehhez mindössze egy textilfilcre vagy festékre van szükség: néhány száz forintért szerezhető be a hobbi- és papírboltokban.

Fotó: Gyarmati Lili
Harmadik lépés: a borító
Következik a táska lelke, a könyvborító. Valamilyen számítógépes grafikai programmal – akár Painttel, de a profik választása lehet Photoshop vagy Indesign is – tervezzük meg saját borítónkat. A variációknak csak a képzeletünk szabhat határt. Ezt követően nyomtassuk ki a képet a nyomtatónkkal kompatibilis művészeti vászon papírra. Ha nincs kedvünk a tervezéshez, hobbiboltokban találunk könyvborítót mintázó papírokat, szalvétákat, amiket dekupázstechnikával vigyünk fel bőr-, más néven nátronpapírra, amely vízálló, és nedvesség hatására bőrhöz hasonló jellegűvé változik.

Amikor elkészült a saját, egyedi borítónk, nincs más dolgunk, mint felvarrni a táskára. Hogy igazán könyves hatást kapjunk, a felvarrás előtt hajtsunk vissza a borító mindegyik oldalán 1-1 cm-t. Amikor pedig a varrás során a könyv oldalaihoz érünk, varrjunk be egy-egy kb. 15 cm hosszú, natúr színű köpper szalagot – ezzel tudjuk majd összekötni könyvtáskánkat.

A borító felvarrása után hajtogassuk be a táska oldalait, majd csukjuk be a könyvünket, kössük össze, és dobjuk a táskánkba. Vagy ajándékozzuk meg vele egy szerettünket!

Elkészült könyvtáskánk vásárlásra vagy ajándékozásra készen...

Az okos ökoshopperek ötletét Pauline Holseel facebook designblogján találtuk, amely ezen kívül is sok más érdekességet tartogat...