Újrahasznosított divat magyar tervezőktől
A mindennapok során felhalmozott tárgyak előbb-utóbb elkopnak, elromlanak, vagy csak egyszerűen lecseréljük őket. Azonban hazánkban is egyre több upcycling vállalkozás működik, amelyek új életre keltik a lyukas farmernadrágot vagy bicikligumit, a reklámmolinót és a biztonsági övet. A tudatosvasarlo.hu nyomán válogattunk!
Az upcycling nem más, mint egy adott tárgy „újratervezése”, avagy továbbhasznosítása.
Ebben az esetben nem a szelektív gyűjtéssel kéz a kézben járó újrahasznosításról beszélünk, hanem arról, hogy az adott tárgy minimális átalakítással új funkciót kap, és így válik tovább használhatóvá. Ez a fajta szemléletmód nemcsak külföldön virágzik, számos hazai vállalkozás is szép, hasznos, praktikus vagy épp egyedi terméket állít elő hulladékká vált anyagokból. Termékeik üzletekben és webáruházakban egyaránt elérhetők. Íme néhány a sok közül.
Medence Csoport
A 2000-ben alakult alkotóműhely többek közt a dizájn és a környezetvédelem területét igyekszik összekötni, és gyakorlati keretek közé terelni. Használt reklámmolinókból készítenek dizájntáskákat és egyéb kiegészítőket, illetve kreatív újrahasznosító műhelyprogramjaikon bárki kipróbálhatja, megtapasztalhatja a molinótáska alkotásának élményét is.

Norsy táskák
Szatmári Noémi családjával és barátaival indította el vállalkozását. Táskákat, pénztárcákat és egyéb kiegészítőket készítenek – a szövés technikájával – papírhulladékból, ötvözve a divat és az újrahasználat elemeit.
Presso Design
András és Kata testvérek, 2012-ben közösen hozták létre Presso Design elnevezésű cégüket. A két fiatal használt kávés zsákok felhasználásával tervez és készít látványos és praktikus iPad-tokokat, laptoptáskákat, női táskákat és hasonló termékeket. A zsákokat bőrrel kombinálják, így valóban időtálló és elegáns darabokat alkotnak.

Ursuslupus
Ez a vállalkozás néhány éve indult; kis léptékben, kézzel előállított termékei lyukas vagy leselejtezett biciklibelsőből és gumimatracból készülnek. Mindkettő olyan hulladékféleség, mely egyébként nem gyűjthető szelektíven, így minden átalakított és használatba „visszahozott” darab a hulladékcsökkentést szolgálja. Ezekben a megfizethető dizájntermékekben nem csak a bringarajongók lelhetik örömüket!
Felvarrom
A céget 2008-ban alapította három fiatal. Öveket, pénztárcákat, tolltartókat, táskákat készítenek kidobásra ítélt, további felhasználásra már alkalmatlan biciklialkatrészekből, belső és külső gumikból. A folyamatosan fejlődő budapesti vállalkozás már 5 fővel dolgozik, az általuk fel nem használt alkatrészeket újrahasznosításra adják le.

Balkan Tango
A 2005 óta működő Balkan Tango első budapesti üzlete 2009-ben nyílt meg. Kerékpárbelsőkből készült, egyedi tervezésű, jó minőségű termékeik közt – egyebek közt – akad női táska, pénztárca, öv és telefontok is. Minden darab a hétköznapi használhatóságot célozza meg.
Old Blue
Az elkötelezett veszprémi kisvállalkozás fő célja, hogy munkájuk által a gyakorlatban is támogassák a környezetvédelem ügyét. Az elkopott, kidobásra ítélt farmerruhák még használható részeit „mentik” meg, s alakítják át praktikus, hétköznapi termékekké. Kínálatuk meglepően színes: bevásárlószatyortól a rongyszőnyegen át a bútorkárpitig sokféle használati eszközt kínálnak a vásárlóknak.
További izgalmas környezettudatos vállalkozásokról az alábbi linken lehet olvasni.