Ananásszal a fenntartható textiliparért
A tíz legkörnyezetszennyezőbb iparág egyike a divatipar. A káros hatások csökkentésén fáradozik dr. Carmen Hijosa, aki a 90-es években érkezett a Fülöp-szigetekre mint bőráru-kereskedelemmel foglalkozó szakértő.
A bőráru tömegtermelése során felhasznált vegyszerek okozta környezeti terheléssel szembesülve olyan alternatíva után kezdett kutatni, amely a bőrt helyettesíteni tudja. Felismerte, hogy a műanyag nem lehet megoldás, hiszen új termék gyártásakor fontos kritérium a fenntarthatóság, és hogy a nyersanyag lebomló legyen – írja a Földgömb.
Sokévnyi kutatás után fejlesztette ki a Piñatex® nevű, ananászlevélből készülő textilt.
A Fülöp-szigetek egyik legfontosabb terméke az ananász. A levelek a már meglévő mezőgazdaság hulladékai, annak felhasználása további jövedelemforrás az ott élők számára.
Carmen arra törekedett, hogy új, erős, nem szövött textíliát hozzon létre a bőr helyettesítésére. Miután a levelekből eltávolították a rostokat, a maradék biomassza tápanyagban gazdag, természetes műtrágyaként vagy bioüzemanyagként használható.
Ahhoz, hogy teherbírása a ruhaipari mércéknek megfeleljen, műanyagot adnak hozzá. Politejsavat használnak, amely biológiailag lebomló anyag. A tekercseket Spanyolországba szállítják, ahol elnyerik végső bőrszerű megjelenésüket.
A kész anyagot a tervezők lábbelik és divatkiegészítők, ruházati cikkek, lakberendezési és autóipari kárpitok fenntartható alternatívájaként használják.
A Piñatex® puha és rugalmas, de mégis tartós textil, habár a valódi bőrrel még mindig nem tudja maximálisan felvenni a versenyt.
