A művész, aki újrahasznosított textilből alkotja újra az óceánt
Vanessa Barragão portugál művész textilből alkot szobrokat, nem is akármilyen témában: lenyűgöző alkotásaival az óceánok különleges és színpompás élővilága előtt tiszteleg. Ipari textilhulladékokból gyapjúszőnyegeket, kárpitokat, falidíszeket készít, amelyek a korallok szerkezetét imitálják.
Legutóbbi munkái, a Korallkert (Coral Garden) és az Óceángobelin (Ocean Tapestry) a szennyező textiliparral foglalkoznak, amely nagymértékben károsítja a természeti környezetet.
A textilipar a világ egyik legszennyezőbb ágazata
– magyarázta Barragão a My Modern Met magazinnak. „Már a gépek használata, melyekkel előállítják a textíliákat, rengeteg energiát igényel, miközben nagyon sok hulladékot és felesleget termelnek. Ez a gyakorlat rendkívül káros a bolygónkra nézve, és hatással van környezetünkre, legfőképp az óceánokra, melyek a légköri szennyezés nagy részét elnyelik.”
Barragão próbál minél inkább környezetbarát megoldásokat alkalmazni, miközben műalkotásain dolgozik, épp ezért kizárólag újrahasznosított anyagokból alkot, és aprólékosan, mindent saját kezűleg készít el, nem használ gépi segítséget. A művész olyan régi technikákat alkalmaz, mint a horgolás, hímzés, nemezelés, kötés és horgolás. Az így kialakuló textilstruktúrák a színek és a formák széles skáláját vonultatják fel.
A Korallkert (Coral Garden) magával ragadó installációjához a művész egy régi szőnyeggyár maradék anyagait használta fel. A lenyűgöző alkotás a globális felmelegedés korallokra gyakorolt káros hatását mutatja be. A hatalmas faliszőnyeg egyik oldalán a színes korallzátony tündököl, a másik részén azonban elhalványulnak és kifakulnak az élénk árnyalatok, ugyanúgy, ahogy a pusztuló korallok kifehérednek a tenger mélyén.
Barragão reméli, hogy munkáival fel tudja hívni a figyelmet a környezeti problémákra, és alkotásaival arra inspirálja az embereket, hogy tegyenek többet bolygónk egészségéért.