Így igazán nem kihívás a komposztálás
A Design terminál idei mentorprogramjának győztese a Compocity névre keresztelt startup, amely a beltéri komposztálást forradalmasító megoldást dolgozott ki.
A Compocity a lakáson belüli komposztálás leegyszerűsítése és elterjesztése érdekében dolgozott ki egy automatizált, önfenntartó rendszert, amely „nem igényel napi törődést”, miközben a mikroorganizmusok segítségével az ételmaradékokat pár héten belül komposzttá alakítja – legyen szó akár sajtról, húsról vagy halról.
A bemutató leírás szerint a biológiai lebontást elősegítő kapszula révén a folyamat 8-szor gyorsabb a kukacokkal támogatott módszernél. Ha pedig a kapszula megtelt, akkor pedig a kész komposzt már mehet is a talajra.
Az eszközhöz egy mobilalkalmazás is kapcsolódik, amelyen követhető a feldolgozás folyamata, és az aktuális komposzt minősége is. Egyúttal az app játékos módon, kitüntetésekkel igyekszik megtanítani a komposztálást (mit lehet, mit nem) és a fenntartható működés ismérveit a felhasználóknak.
A célközönség első körben éppen ezért egy hazai oktatási intézmény, ahol közösségi támogatás keretében, 2020 első negyedévében pilotprojekt is indul. A továbbiakban a startup a közösségekre és a zöld területekkel is rendelkező vállalatokra szeretne fókuszálni – mondta el Pancsa Emese, a Compocity ügyvezetője.