Lámpa szinte bármiből lehet
Legalábbis ami a fényforrás testét illeti. Mexikói dizájnerhallgatók arra vállalkoztak, hogy az ország elmaradott, gyakran elektromos infrastruktúrával sem rendelkező területein élő közösségek számára dolgozzanak ki egyszerű, napelemmel működő világítási megoldásokat.
A projekt során elkészített lámpákhoz tervezőik a vidéki közösségek számára könnyen hozzáférhető, az adott régióra jellemző élelmiszer-hulladékot, növényi maradványokat használtak fel. A cél az volt, hogy a lehető legkisebb szén-dioxid-kibocsátás árán, olcsó eljárásokkal hozzanak létre helyben elérhető, lebomló anyagokból megvalósítható tárgyakat – számolt be a Dezeen.
Így készült lámpa fekete babból, a szeszkészítéshez használt Agave salmiana héjából, egy sajátos agyagkeverékből, de kókuszdióból és csontokból kinyert enyvből is.
A LED és egy kis napelem segítségével működtetett lámpák így helyben is könnyen elkészíthetők és javíthatók lehetnek, a váz megrongálódása és eldobása pedig nem szennyezi a környezetet.
Ezekkel az új ötletekkel, amelyek Mexikó különböző, eltérő éghajlatú és berendezkedésű régióiból származó anyagokon alapulnak, a hallgatók annak a lehetőségét vizsgálták meg, milyen technológiai megoldásokat használhatnánk a megfelelő fényforrások biztosításához ezekben a közösségekben – mondta el a Szolár-projektet vezető egyetemi oktató, Moisés Hernández.



