Csomagolóanyagból vagy eldobált szatyrokból készülhetnének a jövő ruhái
A polietilénből készített szövet a textilipar zöldítése mellett a műanyagszennyezésre és a nehezen újrahasznosítható ruhák problémájára is megoldást jelenthet.
Bár a PET-palackokból eddig is készültek ruhák, az úgynevezett polár ruhaneműk, most újabb lépés jöhet. A polietilénből, azaz az egyik legtöbbet használt műanyagból készítettek szövetet a sportruházattól kezdve egészen a dizájnerdarabokig, számtalan módon fel lehet használni – írta meg a BBC alapján a Napi.hu.
Dr. Svetlana Boriskina, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) szakértője szerint olyan műanyag zacskókból képesek szövetet készíteni, amelyek már senkinek nem kellenek, ráadásul a folyamatnak az ökológiai lábnyoma is alacsony.
Azaz gyakorlatilag a szemétből készülhet kényelmes, magas minőségű ruhanemű, amelyet ráadásul – mivel a szálak csak egyfajta műanyagból állnak – azt jóval egyszerűbben újra is lehet hasznosítani.
A kutatók szerint a szövet a gyapjúnál, a pamutnál, a lennél, a selyemnél, a nejlonnál és a poliészternél is kevésbé káros a környezetre, ráadásul hideg vízben is mosható, így tovább csökkenthető az ökológiai lábnyoma. A műanyagot pedig szövés előtt különböző színűre lehet festeni.
Dr. Mark Sumner, a University of Leeds szakértője szerint azonban a polietilénnek számos olyan tulajdonsága van, ami leszűkíti a ruhaként való használhatóságát, ilyen például az alacsony nedvszívó képessége. Szerinte az új anyag igazi tesztje az lesz, hogy mennyire tartják kényelmesnek a viselését a vásárlók: ha merevnek és nehéznek érzik, nem veszik majd meg.