A gomba lehet a fenntartható divat adu ásza
Ajram Zamani, egy új, gombaalapú textíliát kidolgozó kutatócsoport vezetője bízik benne, hogy a pamut- vagy szintetikus szálakat és az állati bőrt sikerrel helyettesíthetik, kiiktatva ezek negatív környezeti hatásait.
A textilipar legnépszerűbb alapanyaga a poliészter, ami az olajból nyert műanyagok egyik formája, használata pedig számos környezeti hatással jár, beleértve az üvegházgáz-kibocsátást és a mikroműanyag-szennyezést. Nem kevésbé problémás a bőr sem: az erős, hosszú élettartamú anyag cserzése során ugyanis krómot használnak, ami nagy mennyiségen veszélyes az emberre és a környezetre is – írja a ZMEScience nyomán a Liner.
Erre a problémára kereste a megoldást az a kutatócsoport, amely azt vizsgálta, hogyan alakítható az élelmiszer-hulladék gombák segítségével fenntartható papír- és pamuthelyettesítővé.
Ez a módszer kevesebb időt vesz igénybe, mint a már forgalomban lévő alternatívák, 100 százalékban bioalapú, és lehetséges megoldást kínál a divatipar környezeti lábnyomának csökkentésére.
Az előállítás során a kutatócsoport egy speciális gombatörzzsel, a Rhizopus delemarral dolgozott, amely gyakran megtalálható a bomló élelmiszereken. A gombát a szupermarketek eladatlan kenyereivel táplálták, ami nagyon kicsi, kitinből és kitozánból álló természetes rostokat termelt és halmozott fel a sejtfalaiban.
Két nappal az „etetés” után a csapat összegyűjtötte a sejteket, és eltávolította belőlük a melléktermékeket – például a fehérjéket és lipideket, amelyek élelmiszer- vagy takarmány-előállítás során felhasználhatók –, a visszamaradt, szálas sejtfalakból álló zselészerű anyagot pedig fonállá sodorták, amely ruhaanyagként és cérnaként is használható.

Nem ez az első projekt, ami gombák felhasználásával próbál alternatívát előállítani, a fejlesztők állítása szerint azonban termékük fenntarthatóbb a konkurenciánál, megfelel a valódi bőrnek, és olyan sebességgel állítható elő, ami reálisan megfelel a piaci igényeknek.