Pollenből papír – környezetbarát fejlesztés Szingapúrból
A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem tudósai létrehoztak egy virágporalapú papírt, amelyről a nyomtatóval felvitt szöveget kémiai úton maradéktalanul le lehet törölni, így a lapot minimum nyolc alkalommal gond nélkül újra lehet hasznosítani.
Az újfajta papír gyártása során a napraforgó-pollenszemek kemény külső burkát kálium-hidroxiddal eltávolítják. Ezen beavatkozás eredményeként a szemcsék lágy belső anyagából egy speciális gél keletkezik, amelyet ionmentesített vízben megtisztítanak a tudósok.
A zselét ezt követően egy lapos öntőformába töltik, és levegőn megszárítják, a folyamat során az anyag egy 0,03 mm vastag lappá alakul.
Végül a papírdarabot ecetsavval lekezelik, hogy a nedvességgel szemben ellenállóvá tegyék.
A kapott papír hajlékonyabb és áttetszőbb, mint a hagyományos, cellulózalapú verzió, de így is kompatibilis a hagyományos lézernyomtatókkal.
A pollenlapokat úgy lehet megtisztítani, ha két percig lúgos oldatba áztatják, és óvatosan megdörzsölik őket. A gél ilyenkor megduzzad, amitől a festékréteg széttöredezik, és leválik. Ahhoz, hogy az immár kiüresedett papírt alkotó zselé ismét összehúzza magát, öt percre etanolba kell meríteni a lapot, végül ismét ecetsavval kell kezelni.
A megközelítés jelentős előnye, hogy a hagyományos típusokkal ellentétben a pollenpapír elsődleges összetevőjét fák kivágása nélkül, pusztán virágpor-gyűjtögetéssel be lehet szerezni. Ráadásul előállítására a napraforgó virágpora mellett vagy helyett a kamélia vagy a lótusz pollenje is kiválóan alkalmas.
