A jövő bútorai nem az erdőkből, hanem egy laboratóriumból kerülhetnek ki
Az MIT kutatócsoportja azt állítja, hogy a laboratóriumban termesztett fa helyettesítheti az erdőirtást ösztönző, valódi fából készült termékeket.
A kutatók olyan technikát fejlesztettek ki, amelynek segítségével bármilyen alakú és méretű fát elő lehet állítani – ismertette a Magyar Mezőgazdaság.
A kísérletek a közönséges zinnia (Zinnia elegans) nevű virágos növény leveleiből nyert sejteket néhány napig folyékony közegben tárolták, majd tápanyagokkal és hormonokkal dúsított, gélalapú közeggel kezelték őket. Egy idő után a sejtekből új növényi sejtek keletkeztek.
A kutatók a zselés közegben lévő hormonkoncentráció változtatásával szabályozni tudták az újonnan kifejlődött sejtek fizikai és mechanikai tulajdonságait: a magas hormonkoncentrációt tartalmazó növényi anyag merevvé vált.
Ashley Beckwith vezető kutató és csapata a gélben tenyésztett sejtekből 3D-s bioprinting módszerrel egyedi tervezésű struktúrákat is ki tudott nyomtatni. A laboratóriumban kinyomtatott növényi anyagot három hónapig inkubálták sötétben, és az eredmények megdöbbentőek voltak: a laboratóriumi fa nemcsak túlélni tudott, de kétszer olyan gyorsan is nőtt, mint egy hagyományos fa.
Egy becslés szerint a jelenlegi bútorgyártási folyamat során a teljes fa mintegy 30%-a hulladékként vész el. Ezzel szemben az MIT kutatói által javasolt 3D-s bioprintelési technika nem termel hulladékot, és bármilyen alakú és méretű növényi anyag előállítására alkalmazható.
„Bár még korai szakaszban van, ez a kutatás azt mutatja, hogy a laboratóriumban termesztett növényi anyagokat úgy lehet hangolni, hogy különleges tulajdonságokkal rendelkezzenek, ami egy napon lehetővé teheti a kutatók számára, hogy pontosan olyan tulajdonságokkal rendelkező fatermékeket termesszenek, amelyekre egy adott alkalmazáshoz szükségesek” – állítja Luis Fernando Velásquez-García vezető szerző és kutató.
