A pókhálóból merített inspiráció forradalmasíthatja a textilipart
Két barát, a japán Kazuhide Sekiyama és Junichi Sugahara, a Spiber alapítói a pókselyemmel molekulárisan azonos anyagot hoztak létre.
A pókok úgy készítik hálójukat, hogy folyékony fehérjét selyemfonallá alakítanak, de a pókok kannibálok, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi a tenyésztésüket, nem úgy, mint a selyemhernyókét, amelyeket már évezredek óta selyem előállítására tenyésztik – írta meg a Magyar Mezőgazdaság.
Az új anyaggal még a Keio Egyetem hallgatójaként kezdtek kísérletezni 2004-ben. 2007-ben pedig megalapították a Spiber nevű céget, amely több ezer különböző pókfajt, valamint különböző selyemfajtákat kutatott, és létrehozott egy, a gyakorlatilag az összes selyemfajtát tartalmazó adatbázist.
Végül sikerült olyan szintetikus selymet, Brewed Proteint létrehozniuk, amely a pókok által készített selyemháló tulajdonságaival rendelkezik.
A mesterséges anyag úgy készül, hogy vizet, cukrot és tápanyagokat fermentálnak speciálisan módosított mikrobákkal acéltartályokban, hogy fehérjepolimereket állítsanak elő.
2015-ben a Spiber a The North Face Japánnal együttműködve 50 darab „Moon Parka” elnevezésű kabátot készített limitált példányszámban a holdra szállás 50. évfordulója alkalmából. A tervezési folyamat során azonban a csapat felfedezte, hogy a pókselyem nedvesség hatására zsugorodik, ezért módosítaniuk kellett a fehérjét, hogy a szál alkalmas legyen a kültéri kabáthoz. Négy évbe telt, mire sikerült olyan ruhadarabot gyártani, amely megfelelt az elvárásaiknak.
A Spiber által kifejlesztett anyag előnye, hogy biológiailag lebomló, és nem terheli a környezetet, mint más szintetikus szövetek. Emellett a japán vállalat a saját ruháiból származó hulladékot fermentálásra és új selyem előállítására akarja felhasználni, egyfajta zárt körforgást létrehozva.
