A rejtélyes magyarországi kaptárkövek
Fantasztikus és misztikus – ezt az élményt nyújtják a főként Eger környékén és a Bükkalján, valamint a Pilisben és a Budai-hegységben lévő kaptárkövek. Ezek olyan sziklavonulatok, kúp alakú kőtornyok, amelyek oldalaiba a régmúlt korok emberei fülkéket faragtak, így régészeti, néprajzi és kultúrtörténeti értékeik is vannak.
Kaptárkövek Eger környékén:
- Eger határában (Nyerges-hegy, Mész-tető, Cakó-tető),
- Szomolya mellett (Vén-hegy, Kaptár-rét),
- Cserépváralja környékén (Mangó-tető, Nagykúp, Furgál-völgy, Csordás-völgy),
- valamint Sirok, Egerbakta, Egerszalók, Ostoros, Noszvaj, Bogács, Cserépfalu, Tibolddaróc és Kács határában.
Bükkalján 41 lelőhelyen 82 kaptárkövet ismerünk, a sziklaalakzatokon pedig 479 fülkét számolhatunk össze. A pontos helyeket a kaptarkovek.hu oldalon lehet megtalálni.
A kaptárkövek kisebb csoportja Pest megyében – a Tétényi-fennsíkon, a Budai-hegységben, a Pilisben és a Visegrádi-hegységben – lelhető fel. Az itteni 17 előfordulás 31 sziklaalakzatán 86 fülke vált ismertté.

Fotó: MTI/Komka Péter
A fülkés sziklákat a szomolyai lakosok nevezték kaptárköveknek, a legismertebbé és legelterjedtebbé ez az elnevezés vált. Eger környékén a „vakablakos kövek” kifejezést használták, máshol a „köpüskövek”, „bálványkövek”, „püspöksüveg” elnevezés is ismert. Egyes sziklák elnevezése is igen beszédes: Ördögtorony, Ördög-kő, Bábaszék, Nyerges, Királyszéke, Kősárkány.

Fotó: MTI/Komka Péter
A Bükkaljai Kő-út településein nemcsak a kaptárköveket, hanem számos érdekességet, látnivalót, wellness-szolgáltatást, fürdőt, na és persze jó borokat is találni.

Fotó: MTI/Komka Péter
A Bükkaljai Kő-út települései: Andornaktálya, Bogács, Bükkzsérc, Cserépfalu, Cserépváralja, Demjén, Eger, Egerbakta, Egerszalók, Egerszólát, Kács, Noszvaj, Novaj, Ostoros, Sirok, Szomolya, Tard, Tibolddaróc.

Fotó: MTI/Komka Péter