Szibériában is korlátozni akarják a turisták számát
Amikor a világon mindenfelé gondot okozó tömegturizmusról van szó, keveseknek jut eszébe Szibéria. Pedig az ott található Bajkál-tó pontosan ezzel küzd.
Az Oroszországban, Dél-Szibériában található Bajkál-tó a világ legnagyobb tömegű édesvizű tava, és 1642 méteres mélységével a legmélyebb is. Hossza 636 km, területe pedig nagyobb, mint Belgiumé, Örményországé vagy Albániáé.
A tavat és a környező területet egyedi ökoszisztémája miatt 1996-ban felvették az UNESCO világörökségi listájára.
Viszonylag nehezen megközelíthető, és az időjárás sem épp kegyes – télen több hónapra befagy a víz –, mégis sokan keresik fel ezt a természeti csodát. Tavaly csak január és augusztus között 1,6 millióan látogatták meg a Bajkál-tavat. Nyolcvan százalékuk belföldi turista volt, de egyre többen érkeznek Kínából is – írja a Telegraph.
Ahogy a cikk végén látható videóból is látszik, nemcsak nyáron, de télen is özönlenek oda az érdeklődők, amikor a másfél méter vastag jégen terepjárók és hómobilok dübörögnek.
„Mesterségesen korlátoznunk kell a Bajkálhoz utazó turisták számát, bármilyen szomorúan is hangzik ez, hogy megőrizzük az egyedi élővilágát és tisztaságát”
– idézi a lap Szergej Ivanovot, aki Vlagyimir Putyin elnök tanácsadója környezetvédelmi ügyekben.
A tó partján sorra épülő hotelek szennyvíz- és hulladékkezelése olyannyira nem megoldott, hogy az Orosz Tudományos Akadémia egyik tisztviselője szerint
a Bajkál vize emberi fogyasztásra alkalmatlanná vált.
További képek a Bajkál-tavat járó turistákról és a gyönyörű tájról itt található.