A klímaváltozás sürgető hangjai
Stephan Crawford öt évvel ezelőtt egy csendes San Franciscó-i éjszakán elmélyülten dolgozott: szeretett volna létrehozni egy mozgó szobrot, amely a földi szénkörforgást ábrázolta volna. Amikor gondolataiba merülve az egyik alkotórészt finoman a munkaasztalhoz ütögette, a fémes csengés teljesen más irányba terelte alkotói energiáit – ennek a pillanatnak az eredményeképp született meg a ClimateMusic nevű projekt.
A klímaváltozás ügyét a zene eszközeivel hirdető formációban tudósok, komponisták és zenészek dolgoznak együtt.
A csoport által létrehozott és előadott zeneművek a klímakutatók által összegyűjtött adatokon alapulnak. Így Erik Ian Walker zeneszerző műve például az 1800 és 2300 között lezajló változásokat ragadja meg.
A kollektíva tudatosan kerüli a mérési adatok egyszerű szoftveres hanggá konvertálását.
A komponálást minden esetben az adatok tudományos értelmezése előzi meg: a klímakutatók által hangsúlyosnak ítélt információ zenei nyelvre való lefordítása pedig kreatív, a befogadók érzékenységére rímelő zeneszerzői eszközökkel történik.
A fordítottjára is van példa: olykor a meglévő zenei anyagból indulnak ki. A zene egyes motívumait megfeleltetik a földi klíma alkotóelemeinek, majd a klímakutatókkal együttműködve az adatokból következő változásokat alkalmazzák a zenére is.