Az erdőkből merített vigaszt
Két újabb alkotással, köztük a nagyközönségnek eddig soha be nem mutatott Erdőrészlet II. című festménnyel bővült a Munkácsy Mihály műveiből nyílt kiállítás a pécsi Zsolnay Kulturális Negyed m21 Galériájában.
Az Erdőrészlet II. című alkotást Párizsban festette a művész 1872-ben, azt korábban a nagyközönség előtt nem állították ki. Munkácsy Mihály az 1870-es évek elején az aranyéremmel jutalmazott Siralomház után elbizonytalanodva, szorongva, újabb nagy kompozíciókon töprengve tájképeket festett. Az Erdőrészlet több vázlata, változata is ebben a korszakban készült.
Az őszi, téli borongós, egyben fénysugarakat is megörökítő Erdőrészlet II. című tájkép bensőséges,
intim hangulatot áraszt
– mondta el Boros Judit, a kiállítás kurátora, hozzátéve: a „festő lelkiállapota egybemosódik a természeti motívummal”.

A másik alkotást 2005-ben láthatta már a közönség a Magyar Nemzeti Galériában. A festő szintén fiatalkorában, Budapesten készítette biedermeier hagyomány alapján A bogrács című munkáját, amely egy komikus esemény pillanatképe.
A tárlaton Munkácsy festményei, több rajza, tanulmánya, vázlatai és az életét dokumentáló fotóanyag is szerepel, a két festmény mellett 58 mű és mintegy 20 fotó látható. A Pákh Imre magyar–amerikai műgyűjtő kollekciójába tartozó alkotásokból nyílt kiállítás november 10-ig látogatható – írja a Fidelio.
