A zene után a képzőművészet is a balkonokra költözik
Az olasz balkonkoncertekből merített inspirációt az a nemzetközi múzeumi projekt, amely Európa-szerte arra hívja az alkotókat: a lakásukhoz tartozó pár négyzetméternyi nyilvános térben fejezzék ki a bezártsággal kapcsolatos érzéseiket úgy, hogy a szemlélőkben a kapcsolódás, a természetszeretet és a remény élményét is erősítik.
Európa-szerte hét intézmény, köztük az antwerpeni Van Abbemuseum és a madridi Reina Sofía Múzeum kért fel művészeket, hogy a balkonművészet eszközével reflektáljanak a koronavírus miatt kialakult állapotokra.
Le vagyunk taglózva attól, ahogy az emberek a korlátozott lehetőségek mellett is módot találnak közös vágyaik és érzéseik megosztására – fogalmazott a holland múzeum igazgatója, Charles Esche a The Art Newspapernek.
A projekt célja, hogy az Olaszországban oly népszerűvé vált balkonkoncertek vizuális manifesztációit hozza létre.
Arra kérjük a művészeket, hogy erkélyeiket, ablakaikat a művészet tereként használva reflektáljanak a bezártság állapotára és egy jobb jövő lehetőségére. „Fontos, hogy emlékeztessünk a gondoskodás és az öröm fontosságára, és arra, hogy az ember elválaszthatatlan a természettől” – fogalmazott Borja-Villel, a spanyol intézmény igazgatója.
A szervezők számára a balkonkoncertek és a projekt keretében megszülető alkotások is a művészet kulcsmozzanatából táplálkoznak: a kapcsolódás érzésével és a közösen megélt tapasztalat felismerésével segítik a kihívásteli helyzetek feldolgozását.