Orbán Zoltán: Madármegfigyelők kézikönyve – Alapismeretek és települési barangolások
Orbán Zoltán könyve izgalmas olvasmányt kínál mindazoknak, akik nemcsak segíteni és védeni szeretnék a körülöttünk élő madarakat, de jobban megismernék, sőt meg is határoznák tollas barátainkat.
A madarak tulajdonképpen a világon mindenhol ott vannak: a végtelen óceáni térségektől a városi felhőkarcolókon át a vidéki rétekig és kiskertekig. Méretüknek köszönhetően könnyen megfigyelhetők, sokszor szép színesek, néha hangosak, mindig érdekesek, olykor egyenesen megdöbbentőek. Életmódjuknál fogva télen-nyáron találkozhatunk velük: megfigyelésük közben bejárhatjuk az egész országot, esetleg a világot.
A könyv gyakorló ornitológus szerzője rávezet bennünket arra, hogyan határozhatjuk meg a közelünkben mozgó, a levegőben repülő, az itatót és az etetőt látogató madarakat.
A könyv bemutatja a megfigyeléshez szükséges felszereléseket: távcsöveket, teleszkópokat, a terepi madárhatározót, a szakszerű öltözetet, a naplózást stb.
A szerző mint az MME (Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület) munkatársa a madármegfigyeléshez kapcsolódó olyan országos madarász programokat – Fülemülék éjszakája, Tatai Vadlúd Sokadalom, gyűrűzőtáborok – is bemutat, ahova tapasztalatgyűjtés érdekében is érdemes ellátogatni.
