A macskák is szeretik Händelt
Nem csak az ember, bizonyos állatfajok, így például a macskák is andalítónak találják a klasszikus zene harmóniáit. Egy új kutatás szerint a hatás annyira egyértelmű, hogy a zene akár az állatok gyógyításánál is szerepet kaphat.
A Lisszaboni Egyetemen és a Barreiro városában működő klinikán állatorvosok azt vizsgálták, hogyan reagálnak a rendelőben, valamint a műtét alatt a macskák különböző műfajú zenék lejátszásakor – derül ki az Origón megjelent írásból.
Miguel Carreirának, a tanulmány vezető szerzőjének rendelőjében mindig halk háttérzene szól, ami jó érzés a pácienseknek, a gazdiknak és a doktor kollégáinak is.
Észrevette, hogy a legtöbb macska szereti a klasszikus zenét, különösen Händelt: hatására nyugodtabbak, bizalommal telibbek és toleránsabbak a kezelés alatt.
Megfigyeléseit a kutatóknak műtétek kapcsán elvégzett kísérletekkel is sikerült igazolniuk: az altatásban lévő kisállatok a klasszikus zene alatt voltak a legrelaxáltabbak, légzésritmusuk és pupillaátmérőjük ekkor mutatta a legalacsonyabb értékeket. Tehát a zene hatással van az állatok vegetatív idegrendszerének aktivitására, működésére, ami az ellátásukat is megkönnyítheti – például lehetővé válhat, hogy kevesebb altatóanyaggal, biztonságosabban láthassák el őket.
Hogy Scarlatti g-moll szonátájának mekkora a hallgatottsága a macskák körében, nem tudni, keletkezése azonban a legenda szerint egy konkrét példányhoz, a zeneszerző Pulcinella nevű kedvencéhez köthető, aki végigsétált a csembaló billentyűin: