Több halálesetet okoz a levegőben szálló finom por, mint azt eddig vélték
A levegőben szálló finom por világszerte egyharmaddal több halálesetet okoz, mint az eddigi becslések feltételezték – közölte egy nemzetközi kutatócsoport a Pnas című szaklapban bemutatott tanulmányában.
A tudósok 41 követéses vizsgálatot elemeztek ki, melyek a finom szemcsés anyagok (PM2.5) okozta halálozást tanulmányozták. Az eredmények alapján a kutatók kiemelt fontosságúnak tartják a finompor-részecskék koncentrációjának csökkentését.
A PM2,5-ös finom por felerészben 2,5 mikrométer átmérőjű részecskékből áll, felerészben ennél nagyobb és ennél kisebb részecskékből – utóbbiból kevesebb arányban. Ezek a részecskék szabad szemmel nem láthatók.
.jpg)
A kanadai egészségügyi hatóság (Health Canada) munkatársa, Mieczyslaw Szyszkowicz vezetésével a kutatók megvizsgálták a világ 16 régiójában mért finompor-értékek és az alsó légutak (légcső és tüdő) nem fertőző megbetegedései miatt bekövetkező halálozási arány közti összefüggést.
Számításaik szerint 2015-ben világszerte 8,9 millió halálesetet okozott a finom por. Ez 30 százalékkal több, mint a hagyományos becslési módszerek által meghatározott 6,9 millió haláleset.

„Eddig az öt legnagyobb rizikócsoportra, az agyvérzésre, COPD-re (krónikus obstruktív tüdőbetegségre), tüdőrákra, isémiás szívbetegségre és az alsó légutak fertőzésére vonatkozó számokat egyszerűen összeadták” – mondta Hans Concin, a tanulmány társszerzője.
A kutatók szerint a politikusoknak cselekedniük kell a finompor-határértékek csökkentése érdekében. Ennek az új tanulmány szerint még pozitívabb hatásai lehetnek, mint azt eddig vélték.
Világszerte egyre több kutatás hívja fel a figyelmet a levegőszennyezés okozta egészségügyi kockázatokra: többek között a cukorbetegség gyakoribbá válását és a városi népesség szellemi képességeinek romlását is részben a szennyezett levegő számlájára írják a szakemberek.