Mentális problémát okoz a klímaváltozás
Nem csak a környezet szenvedheti meg a globális felmelegedés következményeit. Egy új jelentés szerint a klímaváltozás az emberi testben is komoly, többnyire mentális változásokat indíthat be. Növekvő erőszak, depresszió, öngyilkosság – ezt is okozhatja az éghajlatváltozás.
A The Lancet-ben közzétett új tanulmány az emberek szemszögéből is megvizsgálta, hogy a fokozódó hőség milyen mellékhatásokkal járhat.
A tanulmány elkészítésében részt vevő több mint 150, az egészségügy, a mérnöki pálya, a tudomány, a mezőgazdaság és a közlekedés területén dolgozó szakember arra jutott, hogy
az éghajlatváltozás nagyban növelheti a mentális egészségben beálló változások kockázatát, az agressziót, az erőszakot, a szándékos önkárosítás, továbbá az öngyilkosság esélyét is.

A tudósok szerint az extrém események akár olyan pszichológiai problémákat is eredményezhetnek, mint a poszttraumatikus stressz és a depresszió. (A hvg.hu egy korábbi cikke szerint szó szerint beleőrülhetünk a klímaváltozásba.)
A londoni Lancet Countdown igazgatója, Nick Watts szerint
a súlyos mellékhatásoknak elsősorban a hőmérséklet drasztikus emelkedéséhez van közük, amelyek jelentősen befolyásolhatják az agy kémiai működését, és károsíthatják az érzelmeket szabályozó neurotranszmittereket.
A hőség a tesztoszteron termelését is elősegíti, aminek pedig az agresszió növekedése lehet az eredménye.
Az Egyesült Államokban és Ausztráliában végzett eddigi vizsgálatok azt mutatták, hogy ha az átlaghőmérséklet akár csak 1 Celsius-fokkal is emelkedett, azzal párhuzamosan az elkövetett öngyilkosságok száma is nőtt. Igaz, nem túl drasztikusan, 2 százalékkal.
A jelentés a brit meteorológiai szolgálat (Met Office) hosszú távú előrejelzése apropóján készült, amelyben arról írtak, hogy a nyarak akár több mint 5 fokkal is forróbbak, a telek melegebbek és esősebbek lehetnek Nagy-Britanniában a 2070-es évekre.