Több ezer éves vírusok kerülhetnek felszínre az ősi gleccserek olvadásával
Ismeretlen ősi vírusokat fedeztek fel amerikai és kínai tudósok a tibeti fennsíkon található őskori jégben. A kutatók 50 méteres mélységig fúrtak egy gleccserbe, hogy megvizsgálják a benne lévő kórokozókat.
Két kivont jégmag genetikai és mikrobiológiai vizsgálata után 33, több ezer éves kórokozót találtak jégbe fagyva, amelyek között vannak, amelyek 15 ezer évesek – írja a Vice.
A 33 kórokozóból 28 az ember számára eddig ismeretlen.

Azt már korábban is tudták, hogy a gleccser jege különféle mikrobákat hordoz, de az ezekhez kapcsolódó vírusokat és azoknak a jégmikrobiomra gyakorolt hatását még nem fedezték fel. A kutatók számára azért izgalmas ez a terület, mert többet megtudhatnak a Föld evolúciójáról és a klímáról, sőt azt is megjósolhatják, mely mikroorganizmusok élhetik túl a klímaváltozást.
Ám a klímaváltozás miatt olvadnak a gleccserek, és megsemmisülhetnek a minták. Rosszabb esetben a gleccserek olvadásával a kórokozók bekerülhetnek a légkörbe.
Scott Rogers, a Bowling Green Állami Egyetem professzora könyvet írt arról, hogy mi történne, ha a gleccserekben nyugvó mikrobák kiszabadulnának.
Szerinte gyógyíthatatlan pestist váltanának ki, amely az egész világon végigsöpörhet.
„A jégbe zárt veszélyek valósak, és mivel a jégolvadás világszerte egyre nagyobb ütemben zajlik, a kórokozó mikrobák felszabadulásának kockázata is növekszik” – írja a szerző a 2019 szeptemberében megjelent könyvben.
Egy régóta „alvó” mikroba egyszer már kiolvadt a jégből, és állítólag emiatt tört ki 2016-ban Szibériában a lépfene, amely miatt több mint 2300 rénszarvas elpusztult, és 96 ember kórházba került.
A kutatók szerint a szibériaihoz hasonló problémákat okozhatnak a jégből kiszabadult vírusok is. Bár a veszély valós, de a szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy a most felfedezett vírusok többsége a baktériumokra nagyobb veszélyt jelenthet, mint az emberekre, így egyelőre nem érdemes túlzottan megijedni.