Sokan halnak meg az emberi tevékenység miatti felmelegedéstől
Egy új tanulmány szerint az ember okozta klímaváltozás a felelős a globális felmelegedés miatti halálozások 37 százalékáért.
A tudósok szerint ráadásul ez csak egy része a klímaváltozás okozta halálozásoknak, mivel a felmelegedés miatti extrém időjárási körülmények, a viharok, áradások, aszályok következtében a hőmérséklet növekedésével együtt exponenciálisan nő a halálos áldozatok száma is.
Kutatók tucatjai, akik az 1991 és 2018 közötti időszakban vizsgálták világszerte 732 városban a hőség miatti halálozásokat, kiszámolták, hogy ezek 37 százalékát az emberi tevékenység miatti felmelegedés okozta.
A tanulmány vezető szerzője, Ana Vicedo-Cabrera járványügyi szakember, a Berni Egyetem Társadalmi és Prevenciós Orvostudományi Intézetének kutatója szerint az említett városokban évente mintegy 9700 halálozás kapcsolható a klímaváltozás okozta felmelegedéshez, de ez az adat globálisan jóval magasabb.
Ahogy a kutató kiemelte: ezeket a halálozásokat meg lehetne előzni, mert „Ez olyasmi, amit mi okozunk” – mondta.
A klímaváltozás okozta felmelegedés miatti halálozások aránya Dél-Amerika városaiban a legnagyobb, de Európában és Ázsia déli részén is kiugróak a számok.

Forrás: WHO
A kutatás szerint a brazíliai Sao Paulóban következik be a legtöbb, hőség miatti haláleset, évente átlagosan 239.
Az Egyesült Államokban a hőség okozta halálozások 35 százalékáért felelős a klímaváltozás a tanulmány szerint. 200 amerikai városban évi mintegy 1100 ilyen haláleset történik, ebből a legtöbb, 141 New Yorkban. Honoluluban volt a legmagasabb, 82 százalék az éghajlatváltozásnak tulajdonítható hőség okozta halálesetek aránya.
A tudósok a 732 város több évtizedes halálozási adatainak felhasználásával grafikonokkal ábrázolták, hogy az egyes városok halálozási aránya hogyan változik a hőmérsékletet növekedése miatt.
Jonathan Patz, a Wisconsini Egyetem Globális Egészség Intézetének igazgatója szerint