Lehet az udvarod is klímabarát?
A klímabarát, fenntartható otthon nem ér véget a falakkal: a kert és az udvar gondos megtervezésével biztosak lehetünk benne, hogy a természet meghosszabbításaként működő kis szigetünk a környezettel és a tudatos életmóddal kapcsolatos igényeinkkel összhangban teremt alkalmat a családi kikapcsolódásra.
Ha fenntartható módon tervezzük meg a kertünket, azzal nemcsak a környezetnek és a természet beépített területeken is megjelenő képviselőinek teszünk jót, de egy barátságos és könnyen kezelhető menedékre is szert tehetünk. A tataandhoward.com összegyűjtött néhány tippet, amelyek segíthetnek a megvalósításban:
Válassz tájhonos növényeket
Törekedj a tájra jellemző fák és növények kiválasztására. Ezek ismerősek és vonzóak a madarak és rovarok számára, jól alkalmazkodnak a helyi időjárás jellegzetességeihez, és ellenállóbbak az itt jellemző kártevőkkel és betegségekkel szemben.

Gondoskodj az árnyékról
A ház köré ültetett lombos fák segíthetnek megakadályozni a szobák túlmelegedését. Ugyanakkor a kertben érdemes kialakítani egy lugast is, amely kánikula idején is kellemes helyszíne lehet egy jóízű ejtőzésnek.
A terasz nem csak a háznak áll jól
Ha a telked lankás vagy domboldalon fekszik, érdemes teraszos kert kialakításában gondolkoznod. Ezzel sokat tehetsz a csapadék jobb hasznosulásáért és a talajeróziót is mérsékelheted.

Használj természetes mulcsot
A természetes mulcs – a fenyőkéreg, a szalma vagy a fűnyesedék – használatának számos előnye van: szabályozza a talaj hőmérsékletét, lassítja a kiszáradását, és gátolja a gyomnövények növekedését. Ha a fák alatt is mulcsot használsz, azzal nemcsak jobb vízellátást biztosítasz számukra, de az öntözésigényes gyep területét is csökkentheted.
Ha már gyep...
Érdemes megfontolni, hogy minél nagyobb területen keress alternatívákat a nyári melegben hatalmas vízmennyiséget igénylő fű helyett: virágzó évelőkkel vagy lóhere ültetésével nagyon sok vizet spórolhatsz meg, és a méhek is hálásak lesznek neked.
Ha a gyep mellett döntesz, igyekezz inkább gyakrabban nyírni, de hosszabbra hagyni a hajtásokat, hogy a növény több vizet tudjon tárolni, és egészségesebb legyen.
Gyűjtsd az esővizet
A csapadék összegyűjtése anyagilag is takarékos megoldás, ráadásul a kerted ökológiai lábnyomát is radikálisan csökkenti. Az udvaron összegyűlő esővíz megtisztítására és megfelelő elvezetésére jó megoldás lehet az esőkertek telepítése is.

Csoportosíts
Ültesd egymáshoz közel a hasonló vízigényű növényeket, ezzel az öntözést is egyszerűbbé teszed, és a szükséges víz mennyiségét is csökkentheted.