Hulladékból házat építeni? Miért ne?
Modern világunk egyik legsúlyosabb problémája a hulladékok megfelelő kezelése, éppen ezért minden olyan innovációra szükség van, melynek fókuszában az újrahasznosítás áll. A téma az építőipart is foglalkoztatja: egyre több ház épül ma már hulladékból.
A hulladékból való építkezés költségkímélő megoldás is, hisz az alapanyagok gyakorlatilag értéktelenek. Amennyiben persze már feldolgozott hulladékról van szó, úgy annak van bizonyos költsége, de ez még mindig elenyésző a hagyományos építőanyagokéhoz képest.
Kolumbiában például 4 lelkes férfi csupán 5 nap alatt, mindössze 2 millió Ft-nak megfelelő befektetéssel épített meg egy 40 négyzetméteres házat újrahasznosított hulladékok felhasználásával.

Bizonyos esetekben és klimatikus viszonyok között a felhasznált hulladékok hasonlóan jó szigetelő hatással rendelkeznek, mint mesterségesen direkt erre a célra gyártott társaik.
A hulladékok felhasználhatók közvetlenül, de feldolgozott állapotban is építőanyagként. Utóbbi esetben az összegyűjtött és válogatott anyagok (üveg, műanyag, papír, fa) feldolgozásával olyan új építőanyagok, építőelemek hozhatók létre, amelyek a hagyományos építőanyagokhoz hasonlóan legószerűen egymáshoz illeszthetők, beépíthetők. Ezeknek az elemeknek a további nagy előnye, hogy az öntött műanyag téglák például remek hőszigetelő, időjárás- és tűzálló tulajdonsággal rendelkeznek, valamint a földrengéseknek is ellenállnak.
A másik eset, amikor különösebb feldolgozás nélkül kerülnek hasznosításra a hulladékok, például mikor az üveg- és műanyag palackok kötőanyaggal (habarccsal, agyaggal) kerülnek egymáshoz tapasztásra, és így épül fel az épület falszerkezete. A fahulladék felaprításával és ragasztóanyag elkeverésével különböző faforgács lapokat lehet előállítani, amelyek nemcsak a hulladékból épült házak alapanyagai lehetnek, hanem a könnyűszerkezetes épületekéi is.