Innováció: jöhetnek a napkollektorként működő ablakok is
Az InDeWag elnevezésű projekt égisze alatt olyan ablakokat sikerült a tudósoknak kifejleszteniük, amelyek napkollektorként is működnek. A nyílászárókat jelenleg Szófiában tesztelik, és igen nagy reményeket fűznek hozzájuk: a szerkezetek ugyanis jelentősen csökkenthetik a jövő épületeinek energiafelhasználását.
Az InDeWag (Industrial Development of Water Flow Glazing Systems) projekt ablakaiban 70 liter desztillált víz és a fagyállóság érdekében 30 liter etilénglikol van. A nyílászárók napelemek segítségével elnyelik a nap sugarait, és átalakítják hőenergiává, amivel aztán a belső teret fűtik.
A kutatók azt szeretnék, hogy a rendszer hatékonyan működjön, és több legyen egy egyszerű átlátszó szigetelőrétegnél. Képesnek kell lennie maximálni a fűtőértéket télen, és elkerülni a túlmelegítést nyáron.
„Ha kint hideg van, meg tudjuk állítani a víz áramlását. A nap felmelegíti az üveglapok közötti kamrában lévő vizet, és az ablakok felmelegednek. Ha viszont meleg van odakint, vagy bent megfelelő a hőmérséklet, akkor beindítjuk a folyadékáramlást, hogy az energiát az épület más részeire összpontosítsuk. Az ablakok olyanok, mint a bőr, szabályozzák az épület hőháztartását" – mondta Antonio Hernández Ramos, a madridi politechnikum professzora.
Az Európai Unió drámai fejlődést szeretne látni az új épületek energiahatékonyságában, és a tudósok bíznak benne, hogy a technológia segítségével közel nulla energiafelhasználású épületek jöhetnek létre a jövőben.
Dieter Brüggemann, a Bayreuthi Egyetem professzora szerint a rendszer technikai értelemben készen áll arra, hogy sokszorosítsák.
„Most már piacra dobhatjuk a terméket. Természetesen be kell bizonyítanunk, hogy nagyobb épületeken is működik, és nem csak a prototípusokon tud hatékony lenni. De határozottan úgy gondoljuk, hogy itt az ideje nagyobb épületeken is bevetni.”