Az építőanyagok új élete: a magaságyás
A magaságyás lényege, hogy a kerti növényeket a talajszint felett neveljük. A földjüket különböző anyagokból készült – legtöbbször négyszögletes – keret fogja össze. Ez leggyakrabban fából készül, de lehet tégla, beton, kő, fém vagy akár szalmabála is.
A magaságyásban termesztett növények gyakran jobban fejlődnek és többet teremnek, mivel jelentős mértékben befolyásolni tudjuk a termőtalaj minőségét és vízelvezető képességét. Sokak számára természetesen az sem mellékes körülmény, hogy egy magaságyás mellett nem kell mélyen lehajolgatnunk növényápolás, gyomlálás közben – írja az Otthonlap.
A magaságyás további előnye, hogy a talaj menti fagyok sokkal kevésbé veszélyeztetik, tavasszal gyorsabban felmelegszik a benne lévő föld, így hamarabb megművelhető, beültethető.
Magaságyásban kiválóan termeszthetünk zöldségféléket is. Könnyen figyelemmel kísérhetjük a talaj minőségét, időben megakadályozhatjuk a túlzott összetömörödését. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a növények gyökere zavartalanul fejlődjön.
Magaságyás készülhet építkezésből magmaradt zsalukövekből, raklapokból, rekeszekből, bontott téglákból, de akár leselejtezett ajtókból is. Gondoljuk meg kétszer is, mielőtt lomtalanításkor rövid úton megszabadulunk a megörökölt sokfiókos komódtól. Az újrahasznosítás hívei leselejtezett tömörfa bútorok lapjaiból, ajtajaiból is mutatós magaságyásokat varázsolhatnak.



