Legyen világos, fényes, meleg – vagy inkább árnyékos, hűs, sötét?
A klímaváltozás pálfordulást hozhat a modern építészetben.
Napjainkban az vált a kényelem, a luxus, a modernség fokmérőjévé, hogy egy épület mennyire levegős, napfényes, világos. Csakhogy a tervezők sötétség ellen vívott évszázados harca a klímaváltozás körülményei között gyorsan idejétmúlttá válhat – mutatott rá az Artnews oldalán közölt írásában David Gissen történész, dizájner.
A 19. század közepétől a városokba özönlő népesség a mai szemmel nézve elképesztő lakhatási körülményekkel találkozott: a levegőtlen, zsúfolt bérlakások, gyakran ablak nélküli, sötét szobák uralták a városokat, legyen szó az amerikai metropoliszokról vagy Európa ódon nagyvárosairól, mint például Bécs. Az építtetők profitja úgy nőtt, ahogy a napfényes területek mérete csökkent.
Nem csoda, hogy a sötét lakások, utcák és közterek képe idővel a szegénységgel, a betegséggel kapcsolódott össze.
Az első világháborút követő évtizedek gyökeres fordulatot hoztak a várostervezésben. Amerikában az ingatlanok értékének megőrzése, Európában az emberi életminőség javítása volt a cél, amikor a tágas utcák, napfény járta felhőkarcolók, világos lakások korszaka köszöntött be.

Nem meglepő hát, hogy a napfényben fürdő, világos, gyakran szinte kizárólag üvegből felépülő paloták napjainkban is a luxust, a tisztaságot, a modernitást testesítik meg. Csakhogy közben változásnak indult a világ: míg 1920-ban például Bécs egy év alatt 5 olyan napot élt meg, amikor a hőmérséklet 32 °C fölé kúszott, mára április és október között akár harminc ilyen napra is sor kerülhet.
A klímaváltozás, a hőhullámok egészségügyi következményei kérdésessé tehetik az átnapozott lakások megítélését.
A fordulat első jelei már napjainkban is látszanak. Hőhullámok idején a legsérülékenyebb csoportok, az idősek, a gyermekek számára a napvédett, árnyékos helyen tartózkodást javasolják a szakértők. Lehet, hogy egyszer még eljön a keskeny, sötét utcák reneszánsza? A legújabb kutatások szerint ezekben sokkal kellemesebben járt a levegő, mint eddig gondoltuk...