Betont készítenek régi, elhasznált gumiabroncsokból
Csak az Egyesült Államokban évente több mint 300 millió hulladék gumiabroncs keletkezik, amelyeket nagyon ritkán hasznosítanak újra, így leggyakrabban szeméttelepeken végzik, ahol komoly tűzveszélyt jelenthetnek. A Dél-Ausztráliai Egyetem és az RMIT Egyetem kutatói szerint ugyanakkor a morzsolt gumi kiváló alternatívája a hagyományos betonban jellemzően használt adalékanyagoknak.
A kutatók a régi autógumikat finom szemcsékké őrölték, majd a betongyártás során homokból készült aggregátumok helyett használták fel – ismertette a Liner.
Az innovatív technológia segítségével létrehozott betonlapok gazdaságosnak és még a hagyományos betonnál is tartósabbnak bizonyultak valós körülmények között.
A régi gumiabroncsok építőanyagként való újrahasznosításával a kutatók nemcsak az autógumik lerakásának problémáját igyekeznek részben megoldani, hanem a betonipar által okozott környezeti károkat is kezelni kívánják.
Kutatásuk során az ausztrál tudósok a homok közel 20 százalékát morzsolt gumival helyettesítették, amelyet mind a laboratóriumban, mind pedig lakókörnyezetben betonlapok készítéséhez használtak.
Dr. Osama Youssf, a tanulmány egyik társszerzője szerint a megerősített beton számos mérőszám alapján jobbnak bizonyult a hagyományos betonnál, többek között az ütésállóság, a szívósság és a képlékenység, a hő- és hangszigetelés, valamint a súly tekintetében.
