Farsangoló: játékos hangszerek hulladékból
Farsang farkán tartják mindenhol a legzajosabb mulatságokat. Szól a zene, hangos a dal, nagy a lárma, kerepelnek, kolompolnak, muzsikálnak a farsangolók. A háztartásban mindenhol megtalálható hulladékokból a gyerekekkel mókás hangszereket készíthetünk. A ritmushangszerekkel való játéknak nagyon sok pozitív hatása van.
Csörgők
A legegyszerűbb csörgőket úgy készíthetitek, hogy különböző alapanyagokkal töltötök meg kupakos, csavaros dobozkákat. Felhasználhattok erre például kiürült arckrémes tégelyt, kisebb fémdobozt, pezsgőtablettás dobozt, de akár egy üres margarinos dobozt is.

Megtölthetitek rizzsel, babbal, kukoricával, tésztával, apró szemű gyönggyel, kavicsokkal, de bármilyen terméssel is: makkal, egy-egy szem gesztenyével vagy dióval. Attól függően, mit tesztek bele, mindegyiknek más-más hangja lesz majd! Az sem mindegy, milyen anyagból készült a doboz – a legszebb, legerősebb hangja a fémdoboznak van.
Rázogatók
Igazából ezek is csörgők, csak ebben az esetben különböző dolgokat fűzünk fel egy drótkarikára, és azt rázogatva halljuk a ritmusos csörgő hangot. Ez egy kicsit érdekesebb a gyerekeknek, hiszen látványosabb, mint a dobozba rejtett termések.

Ha van otthon pár fémdoboznyitó fül, abból halkabb „zizegős” csörgőt készíthettek. Ha műanyag kupakokat fűztök fel a drótra, azoknak másfajta, kicsit erőteljesebb hangja van. A műanyag kupak átszúrása könnyen megy felforrósított szöggel (a szöget harapófogóval kell tartani a gyertyaláng fölé).
Pengetők
A „gitárhoz” jól jön valamilyen keret vagy doboz, amelyre befőttes gumikat húzunk. Használjatok vastagabb és vékonyabb gumit is, mindegyiknek más lesz a hangja. Az sem mindegy, mennyire feszes a kereten a gumi, ettől függően is lehet zengőbb vagy lágyabb a pengése.
A hallás fejlesztése nagyon fontos feladat, hiszen az írás-olvasás megtanulásánál nélkülözhetetlen, hogy a gyerekek pontosan hallják azt a bizonyos hangot, amit majd egy-egy betű jelölni fog. Igaz, a hangszerekkel nem a beszédhangokat hallják, de itt is a fülük „dolgozik”.
A ritmushangszerek nagy segítséget adnak a ritmusérzék fejlesztéséhez. Ez szorosan összekapcsolódik a mozgással is – figyeld csak meg, hogy a csörgő rázogatása vagy dobolás közben a gyerekek ösztönösen bólogatnak vagy rugóznak a térdükkel. Ez a játék segít nekik a mozgásukat összhangba hozni az egyenletes lüktetéssel.