A kert, amely a tulajdonosa energiáival és a vízzel is spórol
Gondozásmentes kert nem létezik, de néhány alapelv betartásával van rá mód, hogy kevés ápolással és alacsony vízfogyasztás mellett is szép, mutatós kertje lehessen az embernek. A titok a megfelelő növényfajták kiválasztásában, a talajtakaró anyagok használatában, valamint a csepegtető öntözésben rejlik.
A bezs.hu összegyűjtötte a minél kevesebb gonddal és locsolással járó kertek alapelveit.
Honos vagy mediterrán fajok
Az alacsony gondozási igényű kertek egyik fő jellemzője az alacsony vízigény.
A honos növények az adott tájegységen régóta, a természetben is jelen vannak, és már alkalmazkodtak a lokális klímához, vagyis jobbára a természetes csapadékkal is beérik. A honos növények mellett beválhatnak a mediterrán vagy a kifejezetten szárazságtűrő fajok is.
Egy csepp, két csepp
A csepegtető öntözés biztosítja a folyamatos vízellátást a vízzel való spórolás mellett. A rendszer házilag is elkészíthető, mindössze egy speciális (ám minden kertészetben beszerezhető) tömlőre van szükség, melyet a növények tövei között kell elvezetni, majd az egyik végét a kerti csaphoz csatlakoztatni.

Búcsú a metszőollótól
A metszés a növény méretétől függően akár nagyobb lélegzetű munka is lehet, ráadásul sok esetben szaktudást is igényel. A megoldást a metszést nem igénylő növények jelentik.
Részesítsük előnyben a nyíratlan sövénytípusokat, mellőzzük a gyümölcsfákat, válasszunk determinált növekedésű (gömb- vagy oszlopos koronájú) cserjéket, tujaféléket
Le a gyeppel
A gyepet tavasztól őszig öntözni, rendszeresen nyírni, tápanyagozni kell, a telet követően pedig gyakran van szükség felülvetésre, pótlásra. A pázsit kiváltható talajtakaró cserjékkel. Ezek az alacsony, 20–40 centiméteres fajok dekoratívan fedik be a talajt, megakadályozzák a gyomosodást, és egységes, zöld látványt nyújtanak.
Mulcs a kiszáradás és a gyomok ellen
A mulcs a különféle talajtakaró anyagok neve. Mulcsanyagként szóba jöhet a fenyőkéreg, a fakéregzúzalék, a zúzott kő vagy a folyami kavics, de használható a faforgács vagy a szalma is. A mulcsanyag egyfelől lassítja a talaj párolgását, vagyis hatékonyabbá teszi az öntözéseket, másfelől megakadályozza a gyomosodást.