Amikor a külső alapján kell ítélni
Évek óta, napról napra szembesülünk azokkal a károkkal, amiket a természetbe szivárgó műanyaghulladék okoz. Nem csoda, hogy vásárláskor egyre többen nem csak az összetevők böngészése miatt vesszük alaposan szemügyre a kiválasztott termékek borítását. De miről ismerhetjük fel a környezetbarát csomagolásokat?
Az Nrgreport összeszedte a felelősen kialakított és gyártott csomagolások jellemzőit. A zöldcsomagolások mind az előállításuk technológiája, mind pedig a felhasznált alapanyagok tekintetében a környezet védelmére, a fenntartható fejlődés elősegítésére törekszenek.
- Kis méretűek: a tudatos gyártók arra törekednek, hogy csökkentsék a termékenként felhasznált csomagolás mennyiségét.
- Megújuló erőforrásokat tartalmaznak: ilyen például a fapépből is nyerhető cellulóz vagy a keményítőalapú polimerek (TPS), amelyek vonzó alternatívái lehetnek az olyan kőolajból származó műanyagoknak, mint a PET, a PE és a PP.
- Újrahasznosíthatók: ide tartoznak az olyan, hétköznapokban is általánosan alkalmazott csomagolóanyagok, mint például a karton, az üveg vagy a fémek.
- Komposztálhatók: ilyenek például azok a többkomponensű anyagok, amelyekből a komposztálható, öntött szálból készült gyorséttermi tálak is készülnek.
A minimális csomagolás használatával a zöld-csomagolóanyagok gyártói elősegítik a természeti erőforrások fogyasztásának csökkentését. Emellett a gyártás során is kevesebb hagyományos, vagyis nem megújuló energiaforrást használnak fel.
Ugyanakkor fogyasztóként sokat tehetünk azzal, ha saját csomagolások használatával, a csomagolásmentes boltok és a hulladék visszaszorítására épülő, például betétdíjas üzleti modellek választásával ösztönözzük a zöldmegoldások kidolgozását és meggyökeresedését.