Mi fán terem a méltányos kereskedelem?
Május 8-a a fair trade világnapja. Ebből az alkalomból érdemes felidéznünk, hogyan tudjuk az apró, kék-zöld logó megkeresésével elejét venni az emberek kizsákmányolásának, és elősegíteni a fejlődő országok természetes élőhelyeinek megóvását.
Szomorú tény, hogy a fejlődő országokban gyártott termékek kereskedelme gyakran gyermekmunkával és a helyi lakosoknak súlyos egészségkárosodást okozó szennyezéssel jár együtt. Ezzel szemben a Fairtrade Foundation a termeléstől az eladásig minden fél számára méltányos és környezettudatos rendszert hozott létre – derül ki a Tudatos Vásárlók Egyesületének összefoglalójából.
A Fairtrade termékek biztonságos és egészségre nem ártalmas munkafeltételek mellett készülnek, ahol a dolgozók tisztességes árat kapnak az elkészített termékekért, és a munkahelyük működésével kapcsolatos döntésekben is részt vehetnek. Emellett a védjegy egyik kulcspontja, hogy tiltja a gyermekmunkát.
A méltányos kereskedelem jó minőséget garantál, és a nagyrészt kézi munkával előállított termékek termelése kevésbé terheli a környezetet.
A Fairtrade Foundation 2019. évi jelentése szerint 2018-ban több mint 1,71 millió gazdálkodó és alkalmazott dolgozott világszerte az 1599 szervezet valamelyikében. A Fairtrade-ben dolgozók közel fele a kávétermesztésben tevékenykedik, másik fele a tea, a kakaó, a cukornád, a gyapot, a virág, a banán és egyéb termékek előállításában vesz részt.
Nem csak az ártalmak ellen, a jó érdekében is
A Fairtrade termékek eladásából átlagosan 118 millió euró került vissza a termelőkhöz és a közösségekhez a Fairtrade prémium program keretében. Ez az az összeg, amelyet a kereskedők fizetnek a termelőknek a kialkudott, minimális eladási áron felül.
A termelők és a munkások közösen döntik el, hogyan forgatják vissza ezt a prémiumbevételt a helyi közösségbe.
Ebből az összegből fejlődhetnek a gazdaságok, juthatnak oktatási és tanácsadó programokhoz a termelők és családtagjaik, és valósulhatnak meg a helyi közösségek szociális, egészségügyi, infrastrukturális és környezetvédelmi beruházásai.
A Fairtrade megjelölés kizárólag akkor jelenhet meg a termékek csomagolásán, ha a Fairtrade-szabvány előírásai érvényesülnek. Keresd a logót!
