A számítógép mellett is hozhatunk tudatos döntéseket!
A karbonkibocsátáshoz mindennapos számítógépes tevékenységünkkel is jelentősen hozzájárulunk. A felújított laptopok és notebookok specialistája, a környezet és az informatika kihívásait a Planet Budapesten is körüljáró Furbify szerint léteznek megoldások a digitális eszközeink karbonlábnyomának csökkentésére.
Az adatfeldolgozáshoz rengeteg elektromosságra van szükség, az elektromosság előállításának pedig jelentős az ökológiai lábnyoma. Az informatika és a környezetvédelem látszólag összeegyeztethetetlen fogalmak, azonban megfelelő tudatossággal nagyon sokat tehetünk egyéni szinten is a fenntartható jövőért.
Tóth Péter, a Futurby szakértője összegyűjtötte, mit tehetünk hétköznapi szinten a digitális lábnyomunk csökkentése érdekében.
- A hosszabb élettartam érdekében válasszunk minőségi elektronikai eszközöket.
- A használaton kívüli laptopot teljesen kapcsoljuk ki.
- Ne vegyünk feleslegesén új eszközöket, mert a trend ezt diktálja.
- Ma már rengeteg olyan laptopot lehet megvásárolni az eredeti ár töredékéért, ami akár egy évtizedig is teljes mértékben használható lesz. Minél népszerűbbek a felújított termékek, annál inkább csökkentjük az új számítógépek legyártása iránti igényt, és ezzel csökkentjük a természeti erőforrások kiapadásának tempóját is.
- Ha mégis új mellett tettük le a voksunkat, gondoskodjunk róla, hogy a régi újra használatba kerülhessen, amennyiben még működik: ajándékozzuk el vagy ajánljuk fel karitatív célokra.
- Karbantartással növeljük az eszköz élettartamát.
- Ha valami elromlik, nem jelenti azt, hogy ki is kell dobnunk. Javítsuk, javíttassuk meg – ezzel a környezetünkért is teszünk, és jelentős pénzt is megtakaríthatunk.
- A képernyővédő nem spórol áramot, az animált verziók pedig a kimerevített képeknél is rosszabbak. Az LCD-kijelzők esetében 2021-ben már ezek is feleslegesek.
Az alábbi cikkben az Élő Bolygónk azt járta körül, hogyan lehetünk az interneten is tudatosabbak.