Klímasztrájk kontra hétköznapi takarékosság
Noha a klímatüntetéseket és a tudományos felméréseket nézve a fiatalok jobban aggódnak a klímaváltozás miatt, az ELTE PPK egyik friss kutatása alapján úgy tűnik, hogy amikor az egyéni cselekvésről van szó, a háttérben takarékoskodó idősebb generációk az aktívabbak itthon. A felmérés tanúságait Balázs Bernadett és Ágoston-Kostyál Csilla ismertette a Másfél fok oldalán.
Az ELTE-n végzett kérdőíves kutatás célja az volt, hogy megvizsgáljuk a különböző környezettudatos viselkedéseket a lakosság szélesebb körében, elsősorban az életkori különbségekre fókuszálva.
A felmérés alapján a környezettudatos viselkedés összpontszáma a fiatalabb korosztálytól az idősebbek felé növekszik. Ezalól csak a húszas éveikben járók a kivételek, a pontszámuk az ötvenes és hatvanas korcsoport közé esik. A korcsoportok közti különbség a kutatók szerint több okból adódhat. A takarékosság lehet az élettapasztalat eredménye: a megélt gazdasági válságok az értékek megóvására sarkallnak.
Ugyanakkor a legidősebbek még egy olyan világba érkeztek, ahol nem volt műanyag, alig volt autó, repülő, elektromosság sem minden háztartásban – egy csendesebb, természetesebb világot ismerhettek meg, érzékenyebbek a lezajlott változásokra.
Tanulhatunk egymástól
A különböző korcsoportoknak eltérő erősségei és gyengeségei vannak, más-más területen motiválhatók a fejlődésre:
- A tizenéves korosztály erőssége az ételmaradék felhasználása, az otthoni étkezés és a tömegközlekedés.
- A huszonéves korosztály aktív a tüntetéseken, többnyire tömegközlekedéssel jár; mérsékelt a hús-, tej- és tojásfogyasztása.
- A harmincas korosztály erőssége, hogy tömegközlekedéssel, biciklivel, gyalog járnak, illetve hogy vásárláskor visznek magukkal táskát. A leggyengébb pontjuk az ételmaradék felhasználása.
- A negyvenes korosztály a szelektív hulladékgyűjtésben kiemelkedően jó, odafigyelnek az ételmaradékra és az újrahasználható táskára. Az autó- és az energiahasználat terén lehetne nagyobb tudatosságra motiválni őket.
- Az ötvenes korosztály a negyvenesekhez hasonlóan kiemelkedően jó a szelektív hulladékgyűjtésben, de kevésbé tudatos az autóhasználatban.
- A hatvanas korosztály kiemelkedően jó a mérsékelt energia- és vízfogyasztásban, megjavítják az elromlott dolgaikat, otthon étkeznek, és az ételmaradékot újra felhasználják. Ugyanakkor kevésbé figyelnek oda a szelektív hulladékgyűjtésre.
- A legidősebb korosztály kiemelkedően jó a fogyasztás terén, odafigyelnek az energia- és vízfogyasztásra, megbecsülik a használt dolgokat, ha kell, megjavítják őket. Ugyanakkor újrahasználható táskát kevésbé visznek magukkal vásárláshoz.
A kutatók elemzésükben rámutatnak: egy fiatal a jövőjéért aggódik, de az egyre fokozódó hőhullámok sokkal inkább veszélyeztetik az időseket. Míg az egyik generáció inkább a közösségi cselekvést hangsúlyozva, addig a másik generáció már a mostani lehetőségekhez képest is igyekszik így élni. Mindannyian tanulhatnak a másiktól.
