Szerves hulladékból bioüzemanyag
Az EU-s Biogo-projekt keretén belül nemzetközi együttműködésben fahulladékból készítenek bioüzemanyagot. A mobil konténerben elhelyezett decentralizált gyártóegység kapacitása napi 1000 liter szintetikus benzin.
Az EU-s Biogo-projekt keretében a Fraunhofer intézet 7 ország 12 kutatócsoportjával együtt dolgozva kifejlesztett egy rendszert, amely
szintetikus üzemanyag előállítására képes szerves hulladékból.
Több indok is a fahulladék felhasználása mellett szól: egyrészt a nyersanyag nagy mennyiségben elérhető Európában különösebb utánajárás nélkül, így a fakitermeléssel és faanyaggyártással nem fog versenyre kelni. Továbbá a bioüzemanyag elégetése klímasemleges, azaz nem hat károsan a környezetre.
A Biogo-projekt célja az volt, hogy egy standard befoglaló méretű konténerben, azaz 12x3 méteres alapterületen létrehozza a feldolgozó és előállító egységet.
Első lépésként a fahulladékot viszkózus pirolízis olajállapotig hevítik. Ezt szintézisgázzá alakítják egy mikroegységben további hő, levegő és gőz bevitelével. A második lépésben a gázt metanol előállítására használják. Az oxigén kivonása ebből szintetikus benzint eredményez.
1000 liter bioüzemanyag naponta
Egy darab konténerméretű mobil egység napi előállítási kapacitása 1000 liter körül lesz. A kémiai folyamatokat élénk reakcióképességű nanokatalizátorokkal gyorsítják a kívánt napi mennyiség eléréséhez.
A kis előállító egységek elmélete azonban nem illeszkedik a jelenlegi politikai és gazdasági körülményekhez. Amíg az olaj ára a jelenlegi szinten marad, ez a technológia nem tud labdába rúgni.