Texas beelőzte Kaliforniát, ami a naperőműveket illeti
Az amerikai PV Magazine szerint a napelemszektor olyannyira növekszik Texasban, hogy csak idén mintegy 3000 megawatt termelőkapacitással nő majd a naperőművek mérete, amivel a napsütötte Kaliforniát is megelőzhetik.
A gazdasági think tankként is működő IHS Markit friss előrejelzései szerint az USA déli államaiban, keleten és nyugaton egyaránt ugrásszerűen nőtt az érdeklődés a napelemes projektek iránt, amiért elsősorban a közüzemek tehetők felelőssé. Ez a helyzet belátható időn belül ráadásul nemhogy csillapodni nem fog, de ezeken a területeken 2020–2024 között a teljes közüzemi kereslet 23-31 százalékát fogja jelenteni.
A magyarázat egyszerű: a nagy közüzemi napenergia-projektekben rejlő lehetőség hatalmas, mivel egyrészt a régió napenergiával való ellátottsága szinte kimeríthetetlen, másrészt viszont a közművek által diktált nagy beszerzési programokat törvényileg is felpumpálják.
Az amerikai naperőművi víziókban azonban akad egy meglepő tétel: Texas a mostani rohanásban leelőzi Kaliforniát. A délkeleti állam önkéntesen már több mint 20 éve úgy döntött, hogy 2025-ig 10 GW megújuló energiás kapacitást illeszt a rendszerébe – amit azonban már 2009-ben elért, így új célszámokat kellett meghatározni.
Napjainkra ráadásul a csökkenő beruházási költségek, a deregulált villamosenergia-piac, a vonzó nagykereskedelmi villamosenergia-árak, az egyszerűsített engedélyezési eljárások, a jelentős méretű napsütötte, másra nemigen használt földterület, továbbá a hatalmas infrastrukturális fejlesztési tervek (benne új távvezetékekkel) ideális hellyé tették Texast a napenergia-boom számára. Olyannyira, hogy az IHS Markit úgy kalkulál, hogy
2020-ban az összes texasi közüzemi projekt 96 százaléka a napelemes rendszerekhez kötődik.
Ebből lesz végül 3 GW új termelőpotenciál, amivel Kalifornia (várhatóan 2 GW-ot valamivel meghaladó) növekedése felülmúlható.
