Lapátmentes szélturbinákat fejleszt egy startupvállalkozás
A Vortex Bladeless nevű cég szélturbinákat fejleszt, amelyek végre nem jelentenek veszélyt a közelükben élő, vadászó vagy elrepülő madarakra, ugyanis egyáltalán nincsenek lapátjaik. Voltaképpen nem is turbinák, hanem rezgő tornyok.
A lapát nélküli technológia ötletét a rakétatechnológiával foglalkozó világhírű fizikus, Kármán Tódor által először leírt jelenség, az örvényleválás adta.
A Kármán-féle örvénysor katasztrófához is vezethet, ahogyan ez a Tacoma-híd esetében történt 1940-ben, de a Vortex Bladeless a szélerőmű működtetéséhez használja a jelenséget.
„Ahhoz, hogy a szél sebességével egyenes arányban növekvő örvényleválás keltette frekvenciát összhangba hozzák az építmény saját frekvenciájával, egy mágnest használnak, amely az aktuális körülményekhez igazodva változtatja a rendszer szilárdságát. A struktúra alapja stabil marad, míg a közepe rezonál, a teteje pedig teljesen szabadon mozog.
Az így keletkezett rezgések egy nagyjából három méter magas torony esetében körülbelül 100 watt energia termelésére képesek”
– részletezi a raketa.hu cikke a rezgő tornyok működési elvét.

Bár a lapát nélküli szélerőművek kevésbé hatékonyak, mint lapátos társaik, de cserébe sűrűbben telepíthetők. A Vortex Bladeless turbináinak további erényei:
- alig igényelnek karbantartást, alacsonyak a fenntartási költségeik;
- nem jelentenek olyan veszélyt a faunára, mint a lapátos turbinák (bár ezt még a Birdlife civil szervezettel együttműködve vizsgálják);
- nincsenek egymással érintkező mozgó alkatrészek, így nincs szükség olajozásra;
- gyorsan reagálnak a szél változásaira, és alacsony szélsebességnél is működnek, így városokban is telepíthetők;
- könnyűek és csendesek;
- a gyártásuk alacsony nyersanyagigényű, kisebb a szénlábnyomuk, mint a klasszikus szélturbináknak;
- valamint az építésükhöz felhasznált anyagoknak köszönhetően kivételesen strapabírók.
Az új dizájn elnyerte a norvég Equinor elismerését, az energiaszektor tíz legígéretesebb startupjának listájára is felvették a céget – idézi végül a The Guardiant a raketa.hu.