Norman 2030-ra piacra kerülhet
A kaliforniai TAE Technologies nagy bejelentést tett a közelmúltban: olyan jól haladnak Norman névre keresztelt kísérleti fúziós reaktoruk fejlesztésével, hogy akár az évtized végére kereskedelmi forgalomba bocsáthatják a technológiát.
„A TAE által fejlesztett hidrogén-bór reaktor működése leginkább valamilyen orvosi eszközre hasonlít, amely a fúziós reakció eredményeként létrejövő plazmát egy részecskegyorsító mechanizmussal hozza létre és tartja egyben” – írja
a Popular Mechanics cikke alapján a raketa.hu.
A reaktor a nem radioaktív hidrogént és a bórmolekulákat először plazmává alakítja a részecskegyorsító segítségével, majd a plazmát kifordított mágneses terű konfigurációval tartja stabil állapotban.
„Mintha egy zselét befőttes gumikkal próbálnának egyben tartani”
– idézi a technológia nehézségeivel kapcsolatban a raketa.hu szerzője a cég honlapját.

A TAE friss bejelentésének lényege, hogy
most már stabilan el tudják érni a reaktor működéséhez szükséges 50 millió Celsius-fokot, és megfelelő ideig megfelelő hőmérsékleten tudják üzemeltetni a reaktort.
Ezután a most még kicsike kísérleti reaktort a TAE tudósainak és mérnökeinek meg kell tervezniük, le kell gyártaniuk, és tesztelniük kell a piacon való megjelenésre alkalmas méretben, majd meg kell szerezniük a hatósági engedélyeket is a technológia forgalomba bocsátáshoz.

A TAE azonban bízik a saját technológiájában, és már tervezik is az évtized végére az ünneplést.