A kékhidrogén rosszabb, mint a szén?
A hidrogént sokszor emlegetik abban a kontextusban, hogy a fosszilis energiahordozókat kiváltva talán biztosíthatja az ipar és a szállítmányozás energiaszükségletének nagy részét. Hidrogénből azonban a gyártási folyamat és az ebből eredő kibocsátás alapján több típust is megkülönböztetünk.
A zöldhidrogént vízből állítják elő, elektrolízis útján, megújuló forrásból származó villamos energia felhasználásával. Sem az elektrolízishez szükséges energia termelése, sem a hidrogén előállítása nem jár üvegházgáz-kibocsátással. A vízből a hidrogén mellett csak oxigén keletkezik.
A kék- és a szürkehidrogén előállításakor a földgázban található metán az alapanyag.
Szürkehidrogén keletkezik abban az esetben, ha fosszilis tüzelőanyagból indulnak ki, és a gyártás során (legköltséghatékonyabb a metán vízgőzös reformálása) üvegházgáz kerül a légkörbe (a metán esetén szén-dioxid).
Ha a hidrogén szénhidrogénből áll ugyan elő, de a gyártás nem vezet üvegházhatásúgáz-kibocsátáshoz, kékhidrogénnek nevezik az eredményt.
A metán vízgőzös reformálását szén-dioxid-megkötéssel és -tárolással (CCS) kombináló módszerek a legígéretesebbek ezen a téren
– részletezi a masfelfok.hu elemzése alapján az nrgreport.com energiás szakportál.

Egy friss tanulmány szerint a kékhidrogén károsabb lehet a környezetre, mint maga a kőolaj vagy földgáz – hangsúlyozza az nrgreport.com.
A Cornell és a Stanford Egyetem kutatása alapján
a kékhidrogén előállításának szénlábnyoma 20 százalékkal nagyobb, mint ha csak földgázt vagy szenet használnánk fűtési célokra, és
60 százalékkal nagyobb, mint ha ugyanerre a célra dízelolajat használnánk
– állítja a szakportál a Study Finds cikkére támaszkodva.
A kékhidrogén előállításához rengeteg energia kell, amelyet jellemzően fosszilis tüzelőanyagok elégetésével fedeznek. A metán ráadásul kifejezetten veszélyes üvegházhatású gáz, százszor erősebben melegíti a légkört, mint a szén-dioxid, igaz, kevesebb ideig marad a levegőben.
A kékhidrogén tehát valószínűleg nem fogja elhozni az áttörést az energiaátállásban, vonja le a következtetést az nrgreport.com. A zöldhidrogén gyártása és felhasználása azonban fenntartható energiatermelési módot biztosíthat a másfélfok.hu szerint.