Elindult a második hazai zöldhidrogénprojekt
1,2 milliárd forint támogatást nyert 2020-ban a Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. és a Szegedi Tudományegyetem konzorciuma a bükkábrányi naperőmű megújuló áramtermelését hasznosító innovatív energiatároló technológia fejlesztéséhez.
A hidrogén előállítása hagyományos, konvencionális módszerekkel rendkívül környezetszennyező. Zöldhidrogénként arra a hidrogénre hivatkozunk, melynek előállítása környezetbarát, karbonsemleges eljárással történik.
A Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. és a Szegedi Tudományegyetem kísérleti fejlesztése során a naperőmű által termelt áramot hasznosítják hidrogén előállítására, a ma ismert leginkább környezetbarát technológiával.
A hidrogén-előállító és töltőüzem főbb berendezéseit a kiskunhalasi gyártóbázisú Ganzair állítja össze és üzemeli be, amely az első hazai zöldhidrogén-kezdeményezésben, a Magyar Földgáztároló Zrt. kardoskúti „Akvamarin”-projektjében is részt vett korábban.
A kísérleti projektben a részt vevő partnerek azt fogják elemezni, hogy milyen mértékben, milyen időzítéssel és mennyire hatékonyan különíthető el a naperőmű termelte többletáram a hidrogéntermelés céljára.
A palackokba fejtett hidrogén könnyedén szállítható, környezetbarát üzemanyagcellás járművekbe tölthető, és azokban hosszú távon működtethető. De felhasználható többek között az élelmiszeriparban, az üveggyártásban, az analitikában vagy éppen a hegesztésben is. A hálózatos földgázhoz is keverhető, ezzel csökkentve az égéstermék károsanyag-tartalmát anélkül, hogy jelentősen megváltoznának a gáz égési paraméterei.
