Japán rástartolt a lebegő tengeri szélerőművek fejlesztésére
A kormány tervei szerint 2030-ra Japán legalább 10 gigawatt, 2040-re pedig 30-45 gigawatt offshore szélerőművi kapacitással kell rendelkezzen. Már több, japán cégekből álló konzorcium is létrejött annak érdekében, hogy saját technológiai fejlesztéseket dolgozhassanak ki a szélerőművek vízre tételéhez.
A „K” Line Wind Service, a Japan Marine United Corporation (JMU), a Nihon Shipyard és a Toa Corporation például egy olyan közös projektre hozott létre konzorciumot, amelynek keretében a lebegő vagy úszó szélerőművek alapzatának tömeggyártásán és az ilyen szélparkok telepítésének költségcsökkentésén fognak dolgozni
– írta a napi.hu az iparág üzleti lapja, az OffshoreWIND.biz cikke alapján.
A konzorcium tagjai a platformok kikötési, illetve horgonyzási rendszereinek áttervezését, anyagbeszerzését, építését és telepítését (EPCI) is magukra vállalták.

A JMU 2021 nyarán már megkapta a DNV tanúsítványát a 12 megawattos és annál nagyobb teljesítményű szélturbinákhoz való, félig merülő úszó alap építéséhez és továbbfejlesztéséhez, most az alapozáson túl az EPCI fejlesztéséért és gyártásáért is felelős lett – részletezte a napi.hu.
A Nihon Hajógyár az úszó alapok mérnöki ellenőrzését, tömeggyártását és a költséghatékony telepítést, illetve az ehhez szükséges tengeri segédhajók fejlesztését vállalta fel, a „K” Line az alapozási eljárás fejlesztésén, a Toa Corporation pedig a költséghatékony és versenyképes szélturbina-összeszerelési eljárás kifejlesztésén dolgozik majd.
Néhány hónapja a MODEC, a Toyo Construction és a Furukawa Electric is együttműködési megállapodást kötött egy új generációs úszó szélerőműplatform és kikötési rendszer kifejlesztésére.
Japánban tavaly decemberben tartották a 3. offshore szélerőmű-építési aukciót. A három eddigi aukción három különböző konzorcium nyert, de a Mitsubishi mindhárom csapatnak a tagja.