A jövőbiztos energiaellátás áll a BME és az MVM együttműködésének fókuszában
Stratégiai együttműködési megállapodást írt alá az MVM Zrt. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. A kooperáció keretében a klímasemleges gazdaság feltételeit, valamint a villamosenergia-szektort érintő innovatív műszaki, üzleti, illetve szabályozási megoldásokat kutatják majd.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 8 karán elérhető 25 alap- és 38 mesterképzés szinte mindegyike érinti az energetika és az energiagazdálkodás területeit építőipari, informatikai, vegyipari, villamoshálózati vagy gazdasági szempontból.
A Műegyetem kutatói a fenntartható épületek jellemzői mellett az elektromos járművek hajtórendszereinek fejlesztési lehetőségeit és a mesterséges intelligencia energiagazdálkodásban betöltött szerepét is kutatják.
Ezt a már most is sokrétű kapcsolódást erősíti az MVM-mel kötött megállapodás
– hangsúlyozta az egyetem MTI-hez is eljuttatott közleménye.

Az induló kutatások az energiaközösségek, az elosztói rugalmassági piac, az energiatárolás, az intelligens elosztóhálózati fejlesztések, valamint a kiberbiztonság egymással szorosan összefüggő témaköreit ölelik fel. A négyéves kutatási programot a BME-n létrehozott Zéró Karbon Központ vezeti majd.
A Zéró Karbon Központot arra a felismerésre építve hozták létre, hogy a zöldátmenet során olyan üzleti és technológiai újítások kapják majd a főszerepet, amelyek nemcsak kutatási és innovációs lehetőségeket kínálnak, hanem a hazai háttéripar megerősítésével a gazdaságfejlesztés fontos eszközeivé is válhatnak.
Magyarország egyike annak az öt európai uniós tagállamnak – Franciaország, Dánia, Németország és Svédország mellett –, amelyekben nemzeti szinten is törvénybe iktatták, hogy 2050-re elérik a nettó zéró szén-dioxid-kibocsátást, azaz karbonsemlegesek lesznek
– emlékeztetett rá közlemény.