Már létező technológiák újszerű kombinációja oldja meg a megújuló energia eltárolásának dilemmáját?
A szakaszosan termelő megújuló energiahordozókkal járó legnagyobb probléma a zöld energia eltárolása. Hogyan lehet például eltárolni a napos órákban keletkező többlet napenergiát olcsón és rugalmasan azokra az időszakokra, amikor nem süt a nap? Erre jelenthet megoldást egy izraeli fejlesztés.
Izrael déli, sivatagos területeire rengeteg naperőművet telepítettek. Amikor süt a nap, a környék szinte teljes energiaellátását napenergiával fedezik. Amikor azonban felhős az idő, vagy leszáll az éj, a hálózat visszavált fosszilisenergia-felhasználásra.
Az időjárásfüggő megújuló energiaforrásokból származó zöld energia nem tárolható többletköltségek nélkül, ami megnehezíti a szennyező fosszilis tüzelőanyagoktól való elszakadást – írja a Tiszta Jövő környezetvédelemmel foglalkozó szakoldal. Nem messze a Vörös-tengertől, a Negev-sivatagban, Kibbutz Yahelben a Reuters beszámolója szerint új technológiát alkalmaznak, amely olcsón tárolja el a nappal termelt megújuló energiát, és éjszakánként áramot is termel.
Napközben a napelemekből származó többletenergia az Augwind Energy nevű izraeli startup által kifejlesztet AirBattery nevű energiatároló rendszerét „működteti”.
Ahogyan a cég videójából kiderül, a rendszer egy víztározóból a többletenergia által hajtott pumpák segítségével vizet juttat egy kompressziós tartályba, ahonnan a sűrített levegő föld alatti tárolókba vándorol. Éjszakánként a föld alatti tárolókból a magas nyomású levegő visszakerül a kompressziós tartályba, a nyomás pedig a vizet keresztülhajtja egy turbinarendszeren, amely áramot termel. Végül a víz visszajut a tározóba, majd a körforgás másnap kezdődhet elölről.