Napelemekből álló kísérleti kerékpárútszakaszt adtak át Hollandiában
330 méter hosszú, és egyszerre termel fenntartható energiát, valamint biztosít lehetőséget a kibocsátásmentes közlekedésre: átadtak egy napelemekből álló kerékpárutat a Hollandia középső részén fekvő Maartensdijk faluban. A helyi általános iskola diákjai tekerhettek végig rajta először július 14-én.
A kerékpárút előre gyártott betonelemekből épült, amelyek tetején áttetsző műanyag borítás van. Ez nemcsak átengedi a napfényt a betontömbökbe beépített napelemekig, hanem egyben védi is azokat – részletezi a technológiát az MTI közleménye.
A kísérleti projekt célja, hogy megállapítsák, széles körben használhatók-e az ilyen kettős célú utak Utrecht tartományban.
Ez a mostani a világ leghosszabb napelemes kerékpárútszakasza. A világ első, napelemekkel borított kerékpárútját is Hollandiában adták át, Krommenie városban, 2014 novemberében.

„Klímasemlegesek akarunk lenni 2040-re, és ezért merészen használnunk kell az innovációt, ez az út egy igen újító megoldás” – mondta Arne Schaddelee, a tartományi önkormányzat illetékese.
„Tartományunk nagyon zsúfolt, alig van szabad terület, ezért kell kipróbálni a kettős használatot. Kettős előnye van annak, ha az utak felhasználhatók energiatermelésre”
– tette hozzá Schaddelee az MTI szerint.
Július 14-én az Európai Bizottság ismertette azt az új javaslatcsomagot, amelynek célja, hogy 2030-ra az üvegházhatásúgáz-kibocsátás legalább 55 százalékkal csökkenjen az 1990-es szinthez képest az unióban.