Többféle tiszta technológia térnyerése is elképzelhető az autóiparban
Már mindegyik nagy hazai autógyár megkezdte az elektromos átállást – jelentette ki Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) fenntartható fejlődésről szóló online kerekasztalán, 2021. november 24-én, szerdán.
A virtuális kerekasztal-beszélgetés résztvevői az elektromobilitásra való átállás tapasztalatait és várható hatásait járták körül. Érdemi negatív hatások Magyarországon nem tapasztalhatók, a globális trend inkább újabb lehetőségeket teremt – derült ki az eseményen.
„Magyarország többek között a távol-keleti cégek magyarországi tevékenysége révén Európa második legjelentősebb akkumulátorgyártó országává válik. Az élénk ipari tevékenység ösztönzi a kutatás-fejlesztést is”
– emelte ki a tárcavezető az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleménye szerint. Folyamatban van az akkumulátorfejlesztés beépítése az egyetemi és szakképzési tantervekbe is – tette hozzá később a miniszter.

Palkovics szerint az autóipar jövője nem egységesen fog alakulni, hanem, ahogy a glasgow-i klímacsúcs rávilágított, több tiszta technológia térnyerése is elképzelhető.
Az akkumulátorok térhódítását a nyersanyagok véges mennyisége korlátozza, ezért érdemes feltérképezni több alternatívát is, például a hidrogén vagy a szintetikus üzemanyagok alkalmazását.
A járműgyártás kiemelt szerepet tölt be a magyar gazdaságban, a GDP negyedét teszi ki. A magyarországi nagy autógyárak már nekiláttak az elektromos átállásnak, a kutatás-fejlesztési kapacitások betelepítéséhez pedig vonzó környezetet kínál a ZalaZONE Járműipari Tesztpálya – foglalta össze Palkovics László.