Karbonnegatív biofinomítóban gyártanak majd algából üzemanyagot a törökök
A török kormány és az Európai Unió közös programja, a Project INDEPENDENT keretében Isztambulban, a Boszporusz Egyetem egyik campusán az év elején megnyitották Európa legelső olyan ipari méretű biofinomító üzemét, amely karbonnegatívan működik, tehát több szén-dioxidot nyel el, mint amennyit kibocsát.
A Fekete-tenger partján létesített üzemet kizárólag szélenergiával működtetik, és elsősorban mikro- és makroalgák különböző fajaiból készítenek benne repülőgép-üzemanyagot, műtrágyát, takarmányt, étrend-kiegészítőket és gyógyszeralapanyagokat. Az algák a növényeknél sokkal gyorsabban és nagyobb mértékben nyelik el a szén-dioxidot, így a feldolgozás során több szén-dioxidot kötnek meg a légkörből, mint amennyit az üzem kibocsát
– részletezte a beruházást bemutató Qubit.hu.

A 2500 négyzetméteres üzemben 80 köbméteres mesterséges tavakban termesztik az algát, amelyet 30 köbméteres bioreaktorokban dolgoznak fel. A biofinomító évente 1200 tonna algát képes feldolgozni. Ezt a hatékonyság érdekében 5-10 százalékos arányban fosszilis üzemanyagokkal keverik majd, és repülőgépek meghajtására használhatják. Az új üzemanyagtípus belföldi bevezetéséről a tervek szerint még 2022 végéig megállapodnak a Turkish Airlines légitársasággal.
A 6 millió eurós összköltségvetésű projektet 85 százalékban az Európai Unió, 15 százalékban a török ipari és technológiai minisztérium finanszírozza.
„Kötelességünknek tartjuk, hogy áttérjünk egy olyan struktúrára, amelyben az összes erőforrást, élen az energiával, hatékonyan használjuk fel, a hulladékot minimalizáljuk és újrahasznosítjuk, és amelyben a szénlábnyom nem létező kifejezéssé válik. Ez irányú eltökéltségünket a párizsi egyezmény ratifikálásával is megmutattuk, és minden előkészületet megteszünk az európai zöldmegállapodásnak való megfelelés érdekében is”
– idézte a Qubit.hu Mustafa Varank török ipari és technológiai miniszternek az üzem megnyitóján elhangzott szavait.