Kék Bolygó Podcast: Biodiverzitás – a Föld természeti tőkéje
Hogyan függ össze a 6. kihalási hullám a pusztuló méhekkel és a levert fecskefészkekkel? Hogyan beszélgetnek a fák, és miért van szükségük a növényeknek túlélési stratégiára? A biológiai sokféleség nemzetközi napja alkalmából Áder János Czippán Katalinnal, fenntarthatóságot szolgáló oktatási és kommunikációs szakértővel beszélgetett.
Áder János volt köztársasági elnök a Kék bolygó című podcastjának hétfőn megjelent adásában Czippán Katalinnal, a Zöld Föld című tankönyv egyik szerzőjével készített beszélgetésben kiemelte: a teremtett világ egészsége az emberektől függ, az emberek egészsége viszont a teremtett világ jólététől, ezért a biodiverzitás megőrzése nemcsak a természet és a teremtett világ megóvásáról, hanem az emberek életéről is szól.
A volt köztársasági elnök három tényezőre hívta fel a figyelmet, amellyel az ember a saját életfeltételeit szűkíti:
- az utóbbi évek vegyszerhasználata miatt jelentősen csökkent a növényeket beporzó méhek és vadon élő rovarok száma;
- az emberek a fák, erdők kivágásával jól működő rendszereket tesznek tönkre;
- az elmúlt években a gyepek is károsodtak Magyarországon, pedig szénmegkötési, szénraktározási képességük vetekszik az erdőkével. Többek között ez is okozta, hogy elkezdődött a hatodik „kihalási hullám”, amely az előző öthöz képest sokkal gyorsabb ütemű.
Áder János felvetéseire reagálva Czippán Katalin hangsúlyozta: a Föld sokáig magától eltartotta az emberiséget, de a bolygó lakosságának növekedésével ez már nem lehetséges. Mivel az „ökológiai szolgáltatásokat” – például tiszta víz, tiszta levegő, növények beporzása – az emberek borították fel, nekik is kell azt visszafordítaniuk – emelte ki.
Az adásból bepillantást nyerhetünk a környezet megóvásáért és helyreállításáért folytatott küzdelem legfontosabb kulcskérdéseibe és dilemmáiba: a beporzók megsegítésétől kezdve a gombák szerepén és a vándorló madarak előtt álló kihívásokon át egészen az özönfajokból származó veszélyekig.
