Az űrtechnológia segíthet megérteni, hogyan és mennyit locsoljunk
Az űrből készített felvételek elemzésével fogják segíteni a Szegedi Tudományegyetem kutatói a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság növénytermesztési munkáját, a módszer lehetővé teszi a növények fejlődési szakaszainak megfigyelését, valamint a száradás megértését és a vízigény felmérését.
Az SZTE Alkalmazott Geoinformatikai és Távérzékelési Laboratóriumának kutatói a Német Légi- és Űrtávérzékelési Központ (DLR – Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) DESIS nevű felszínborítást vizsgáló képalkotó berendezése által készített felvételeket fogják vizsgálni.
Az eszköz a Nemzetközi Űrállomáson utazik, és 2021. május elsejétől október végéig minden áthaladáskor képeket rögzít a ménesbirtok csaknem 400 négyzetkilométeres területéről.
A kutatási projekt időtartama alatt a kutatócsoport tagjai főként a tavaszi vetésű napraforgó, a szója és a hibrid kukorica fejlődését tudják megfigyelni a vetést megelőző talajelőkészítéstől a betakarításig.
Elsősorban a talajadottságok, a csapadék, az öntözés, a tápanyag-utánpótlás és a növényzet állapota közötti térbeli összefüggéseket szeretnék majd elemezni
– írja a projektről az origo.hu az MTI közleménye alapján.

A képalkotó technológiának köszönhetően 30-szor 30 méteres térbeli felbontásban tudják majd vizsgálni a területet, geoinformatikai, távérzékelési képfeldolgozó és elemző rendszerek segítségével fogják elemezni a beérkező több terabyte adatot.
Különösen izgalmas tudományos és egyben gyakorlati kérdés a klímaváltozással, a száradással kapcsolatos kutatási eredmények és a növényzet állapotának elemzése, valamint ezek összekapcsolása a vízigény meghatározásával és a precíziós öntözési rendszerek üzemeltetésével
– hangsúlyozza a közlemény nyomán a hírportál.