Valamit visz a víz – Saját fejlesztésű drónhajóval végez méréseket az Időkép stábja
Önjáró drónhajó cirkál a Balatonon, automatikusan kerülgeti a vitorlásokat vagy éppen a strandolókat. Első ránézésre játékszernek tűnhet, valójában azonban az Időkép saját fejlesztésű meteorológiai drónhajójáról van szó. Az Időkép csapatának legfrissebb podcastepizódjában erről a különleges, tavaly kipróbált szerkezetről beszélgettek.
Nagy Gergely, az Időkép egyik alapítója és a kutatás-fejlesztés vezetője volt a podcast vendége – írták az adás mellé készült kedvcsináló cikkben.
A meteorológiai drónhajót először 2021 áprilisában bocsátották vízre. Majd 2021 nyarán, egy alapos „felturbózás” után olvashattunk róla újra a meteorológiai szakportálon.
A hajó akkor háromtörzsű kialakítást és tőkesúlyt is kapott. Utóbbi szerepét egy szappantartóba burkolt akkumulátor játszotta a fejlesztőcsapat bevallása szerint. Megkettőzték a meteorológiai szenzorok legtöbbjét is.
A főárbóc mögött kapott helyet a GRAW vagy Vaisala kalibrált szonda, melyet saját szenzorukkal egészítettek ki, ezek hőmérsékletet, páratartalmat és légnyomást mérnek. A szélirányt és szélsebességet Pitot-cső érzékeli a főárbócon. A szélsebességet a mért légsebességnek és a hajó haladási sebességének vektoriális különbsége adja. A vízhőmérő az Időkép stábjának saját fejlesztése. A hullámok magasságát pedig a robotpilóta beépített, szuperprecíz gyorsulásmérő szenzorainak adataiból lehet kiszámolni – részletezték nyári helyzetjelentésükben.

A vízi drón egy új műfaja a drónoknak, és ebben az Időkép csapata úttörőnek számít – ezzel a gondolattal vezette fel a beszélgetést Nagy Gergely. A friss podcastepizód, amelyből korábban még nyilvánosságra nem hozott részletek is kiderültek az innovációról, ide kattintva meghallgatható.