A klímaváltozás és a gyógynövények kapcsolata
Az egész emberiség legjelentősebb erőforrását az éghajlat jelenti, melyet hasznosítani tudunk, de kockázatos is lehet. A mezőgazdaságon belül a növénytermesztés az a terület, melyet igen érzékenyen érintenek az éghajlati és időjárási változások. A gyógynövényeket is.
Az éghajlati változásokon belül a hőmérsékleti változások nem bírnak olyan nagy jelentőséggel, ha egyes elemeiket nézzük, még pozitív is lehet a hatásuk. Ha átlagos hőmérséklet növekedés következik be, még tenyészidő-hosszabbodás is bekövetkezhet, ugyanakkor a fagyos napok száma is csökkenhet.
Ami erősen hátrányos, az a nyári időszak melegedése, mely az egynyári növényeknél zavarokat okozhat virágbiológiai szempontból.

Kritikus következményei lehetnek a tavaszi és a nyári csapadékhiánynak a gyógynövénytermesztés, de az egész növénytermesztés esetében. Károsan hatnak az enyhébb és csapadékosabb telek is.
A vadon termő és a termesztett gyógynövényeknél nem azonos módon érvényesül a várható időjárás-változás.
Gyűjtött fajok esetében, melyek vadon fordulnak elő, az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatása nem ellensúlyozható, míg a termesztett gyógynövények esetében fajtaválasztással és a termesztéstechnológia egyes elemeivel be tudunk avatkozni, és mérsékelhetjük a kedvezőtlen hatást.
A gyűjtött gyógynövények nagyobb része a hűvös éghajlatú és nedves talajú területeken honos. Ezek a fajok a hőmérséklet emelkedése és az azzal járó csapadékhiány miatt gyérülnek, illetve korábbi gyűjtőhelyükről teljesen el is tűnhetnek. Mindezek miatt egyre több védetté nyilvánított fajjal találkozhatunk.